Nowe rośliny, ścieżki piesze i rowerowe, punkty widokowe... Tak zmienią się dwa parki
Park na Wzgórzu Dąbrowskiego/fot. Anna Kopeć
W tym roku w konkursie na dofinansowanie rewitalizacji zieleni miasto otrzymało 2,5 mln złotych. Mają one konkretne przeznaczenie - odnowienie parków na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności.
Inne z kategorii
Iwaneczko zagra w Bydgoszczy [ZAPOWIEDŹ]
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Koszt rewitalizacji obu parków na skarpie szacowany jest na 3,4 mln złotych. W obu parkach ma zostać uporządkowana szata roślinna. Dobudowane zostaną ścieżki piesze, a na Wzgórzu Wolności również ścieżka pieszo-rowerowa. Projekty uwzględniają też przywrócenie punktów widokowych.
Prace pielęgnacyjne przy starodrzewie zostaną przeprowadzone w obu parkach. Jednocześnie zaplanowano dosadzenie nowych drzew i krzewów. Wprowadzone mają zostać krzewy i rośliny, których owoce stanowić będą pokarm dla ptaków i owadów. Wśród nowych gatunków zaproponowano między innymi dosadzenie barwnie kwitnących roślin (np. różaneczników). Pojawią się także ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki i kosze na śmieci. Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Zaprojektowano też tak zwane hotele dla owadów.
Zaplanowano działania stabilizujące skarpę, szczególnie w rejonie Wzgórza Wolności. Parki zyskają też nowe oświetlenie. Po zakończeniu prac tereny na skarpie Wzgórza Wolności od Kujawskiej do stadionu oraz Wzgórze Dąbrowskiego ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów.
Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac ogrodniczo-budowlanych.
Warto wiedzieć, że park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje powierzchnię prawie trzech hektarów. Założono go w roku 1832. Znajdował się na nim także niewielki cmentarz żydowski. W 2012 w parku otwarto Muzeum Wodociągów – Wieżę Ciśnień.
Natomiast zespół zieleni na Wzgórzu Wolności został przekształcony w park w latach 1911–1913; wykorzystano istniejący tutaj drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo utrzymany był w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił siedem hektarów. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Masywna, kamienna budowla liczyła 25 m wysokości, a z jej najwyższego tarasu można było podziwiać panoramę miasta. W 1928 roku wieża została wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej powstał w tym miejscu Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.