Wydarzenia 13 lip 2017 | Redakcja
Park Witosa zmieni się nie do poznania. Muszla do rozbiórki

Muszla koncertowa w parku Witosa / fot. Wikipedia

Muszla koncertowa zostanie zburzona, a w zamian za to w parku powstaną place zabaw, górka saneczkowa i plac do kalisteniki. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki będą wykonane wiosną 2019 roku – zapowiada ratusz.

Ratusz ogłosił przetarg na pierwszy etap rewitalizacji Parku Ludowego im. Wincentego Witosa. Obejmie on obszar o powierzchni 4,1 hektara (bez części z kortami tenisowymi, nowym placem zabaw oraz przeznaczonej do wyburzenia muszli koncertowej). Zgodnie z opracowaną koncepcją park czeka wiele zmian. Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa. Nowością będzie fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części parku powstanie mniejszy plac zabaw. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne.

- Rewaloryzacja parku ma polegać przede wszystkim na poprawie jego funkcjonalności i podniesieniu standardu istniejącej oferty dla turystów, mieszkańców miasta Bydgoszcz oraz regionu poprzez utworzenie miejsc integracji i rekreacji lokalnej społeczności. Odnowiona przestrzeń ma zachęcać do spędzania w niej wolnego czasu – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Ratusz przewiduje, że niezbędnym projektem i pozwoleniem będzie dysponować w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prace budowlane zakończą się w pod koniec 2018 roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki będą wykonane wiosną 2019 roku

W parku Witosa zostanie wyciętych około 120 drzew. Już w kwietniu magistrat zapowiedział, że do wycinki przewidziano 20 drzew zamierających lub martwych oraz 66 samosiejek. W ramach „wycinki kompozycyjnej” i „korekty zagęszczenia” z parku Witosa usuniętych zostanie 31 drzew. Dosadzonych zostanie natomiast około 20 nowych drzew.

Szacowany koszt inwestycji to około 5 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 1,5 mln zł. Na ten projekt planowane jest pozyskanie dofinansowania unijnego ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redakcja Autor