Wydarzenia 30 paź 2017 | Redaktor
Uratujmy kasztanowce rosnące na placu Kościeleckich przed wycinką [PETYCJA]

Kasztanowce na placu Kościeleckich / fot. Anna Kopeć

Protestujemy przeciwko niezrozumiałej decyzji Urzędu Miasta Bydgoszczy dotyczącej wycinki wiekowych kasztanowców na placu Kościeleckich. Zachęcamy do poparcia naszej petycji!

Urząd Miasta chce - wbrew ekspertyzie przygotowanej przez wrocławskich fachowców - wyciąć wszystkie kasztanowce rosnące na placu Kościeleckich. O sprawie pisaliśmy w ostatnim papierowym wydaniu Tygodnika Bydgoskiego (26.10), a także w artykule "Fachowcy radzą ratować drzewa, a urzędnicy chcą je wycinać".

Jeśli nie jest Państwu obojętny los kasztanowców, prosimy podpisać petycję skierowaną do prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego. Można ją podpisać TUTAJ. Oto treść petycji:

Apelujemy do prezydenta Bydgoszczy, aby wycofał wniosek skierowany do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o zgodę na usunięcie wszystkich jedenastu kasztanowców.

Dziwi nas postawa urzędników, którzy nie biorą pod uwagi zdanie fachowców z wrocławskiej firmy Eko-Trek, która we wrześniu 2017 roku przeprowadziła kompleksowe badania kasztanowców rosnących na placu Kościeleckich. Eksperci stanowczo odradzili usunięcie tych drzew, ze względu na ich wartość. Takie duże, dojrzałe drzewa produkują bowiem po tysiąckroć więcej tlenu od młodych drzewek, które chcą w tym miejscu posadzić urzędnicy. W mieście, które walczy ze smogiem, każdy zielony skwer jest na wagę złota!

Uważamy, że należy powstrzymać działania bydgoskich urzędników, którzy chcą usunąć drzewa towarzyszące wielu pokoleniom bydgoszczan. Tym bardziej, że kasztanowce można uratować! Należy tylko zastosować się do zaleceń wspomnianych ekspertów: wykonać korektę koron drzew w celu ograniczenia ich powierzchni, a także zadbać o poprawę warunków glebowych. Te zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzić jeszcze w tym roku!

 

PODPISZ PETCYJĘ W SPRAWIE KASZTANOWCÓW NA STRONIE CITIZENGO.ORG

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor