Wiadomo, jak będzie wyglądał Teatr Kameralny
Po przebudowie w Teatrze Kameralnym znajdzie się sala z widownią na 187 miejsc
Latem tego roku mają rozpocząć się prace przy przebudowie byłego Teatru Kameralnego przy Grodzkiej 14-16. Pierwsi widzowie pojawią się w nim pod koniec 2018 lub na początku 2019 roku.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Gotowy jest już wstępny projekt Teatru Kameralnego – wspólne dzieło architektów i Rady ds. Estetyki Miasta.
- Fronton obiektu zaprojektowano w stonowanej, gustownej kolorystyce, nawiązującej do będącego częścią całego kompleksu budynku szachulcowego. Zdecydowaliśmy się na okładziny wokół okien i drzwi z matowego, czarnego granitu, co również podkreśla stonowany charakter elewacji – mówi Marek Iwiński, plastyk miejski, sekretarz Rady ds. Estetyki.
W budynku mieścić się będzie sala z widownią na 187 miejsc o układzie amfiteatralnym. W projekcie uwzględniono też hol wejściowy z kasami, foyer, szatnie, sale spotkań oraz ogólnodostępną kawiarenkę. W przestrzeni dla artystów natomiast znajdą się, m.in. scena z pełnym wyposażeniem, garderoby, pomieszczenia socjalne i techniczne oraz sala prób.
Wkrótce będzie także ogłoszony konkurs na zagospodarowanie frontowej ściany obiektu. – Na wizualizacjach mamy tam element masek teatralnych. Jesteśmy jednak otwarci na pomysły mieszkańców. W ramach konkursu oczekiwać będziemy koncepcji wypełnienia tej elewacji, dopuszczamy dowolność formy, czyli może to być relief, mozaika czy rzeźba – dodaje Marek Iwiński.
Dla autorów najlepszych prac przewidziano nagrody – od trzech od tysiąca złotych.
Prawdopodobnie na nowej scenie prezentowane będą przede wszystkim spektakle dla dzieci i młodzieży, chociaż, jak zastrzega prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. – Teatr Kameralny ma być samodzielną instytucją kulturalną, która nie będzie podlegać ani Teatrowi Polskiemu, ani Miejskiemu Centrum Kultury. Wkrótce ogłosimy konkurs na dyrektora tej placówki – zapowiada Rafał Bruski.
Inwestycja będzie kosztować około 20 milionów złotych i ma zostać sfinansowana z unijnych funduszy. – Musimy się w tej kwocie zmieścić, bo Unia daje pieniądze wyłącznie na przebudowę instniejących już obiektów, a nie budowę nowych – tłumaczy prezydent miasta.
Przy okazji planowana jest też przebudowa Rybiego Rynku, na którym mają się odbywać świąteczne jarmarki.
Ostateczny projekt Teatru Kameralnego ma być gotowy w marcu, w maju ratusz chce uzyskać pozwolenie na budowę, następnie ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane, a podpisaniu umowy z wykonawcą ruszą prace.