Wywiady Tygodnika Bydgoskiego 16 lut 2018 | Marta Kocoń
 „Spróbuj usłyszeć Boga”. Ćwiczenia duchowe na post [FRAGMENT WYWIADU]

Ojciec Jacek Olczyk / fot. Anna Kopeć

– Podczas ćwiczeń duchowych ksiądz powie nam: Twoja kolej, teraz sam usłysz Boga – mówi o. Jacek Olczyk. Bydgoscy jezuici w Wielkim Poście zapraszają na rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym. Początek już w niedzielę (18 lutego).

Marta Kocoń: Skąd nazwa „Ćwiczenia duchowe”?

Ojciec Jacek Olczyk: Bo to są właśnie ćwiczenia, tym różnią się od klasycznych rekolekcji. Kiedy słyszymy hasło „rekolekcje”, mamy w głowie taki obraz: idziemy do kościoła, siadamy, ksiądz mówi różne rzeczy i jeśli mamy w tym czasie coś zrobić, to przygotować się do spowiedzi. W żaden sposób nie deprecjonuję takich rekolekcji, bo to jest wielka, święta rzecz. Ćwiczenia duchowe to jednak inna forma. Tu nie słucham cudzego opowiadania o łasce Bożej, ale tego, jak ja mam spotkać się ze Słowem Bożym, żebym to ja sam, bezpośrednio, otrzymał od Boga Dobrą Nowinę.

W ćwiczeniach duchowych to, co usłyszymy od księdza, niekoniecznie będzie nas poruszać. Bo powie: „Słuchaj, to się robi tak i tak. Do roboty (śmiech). Twoja kolej, teraz Ty sam usłysz Boga, to jest możliwe”.

To jest o wiele bardziej wymagające. Ale też o wiele bardziej wiążące z Bogiem.

Jak wyglądają ćwiczenia? Nie te w życiu codziennym, jakie proponujecie w Wielkim Poście, ale standardowe?

Jeśli ktoś chce przeżyć takie rekolekcje, najczęściej wyjeżdża, zazwyczaj do domu rekolekcyjnego. Robi to po to, żeby wyrwać się z własnego kontekstu życiowego, nabrać do niego dystansu i wejść w ciszę. [...] W tym czasie kilka razy dziennie odprawia się medytację nad Słowem Bożym, a wtedy – w tej ciszy – ono mówi do nas, zaczyna nas przemieniać.

Na czym polega taka medytacja?

(...) W zamyśle ignacjańskim medytacja polega na tym, że przez 45 minut–godzinę rozważamy krótki fragment Pisma świętego. Chodzi o przedłużony czas wsłuchiwania się, nie o to, żeby po prostu przeczytać Pismo święte i coś z niego zrozumieć. Pan Bóg miał zamysł, żeby poprzez to Pismo do nas mówić i ja teraz chcę Go słuchać, jestem otwarty na spotkanie. (...).

Jak te rekolekcje będą wyglądały w życiu codziennym?

Ideałem jest, żeby było odosobnienie, cisza, ale jeśli tak się nie da, bo ktoś ma dużo różnych prac – mówi św. Ignacy – to niech codziennie zarezerwuje sobie godzinę i odda się przez ten czas ćwiczeniom (...).

Rekolekcje, które proponujemy u nas w kościele, są zaadaptowane do naszej rzeczywistości: w mieście, w Polsce, w XXI wieku. Przez pięć niedziel będą spotkania, Msza św. o 16.00, po niej konferencja i spotkanie w małych grupach.

 

Cały wywiad czytaj w bieżącym numerze „Tygodnika Bydgoskiego” (15 lutego 2018)

Rekolekcje „Ćwiczenia duchowe” w życiu codziennym
Ojcowie jezuici w Wielkim Poście zapraszają na rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym, które będą odbywać się w niedziele Wielkiego Postu w kościele pw. św. Andrzeja Boboli (pl. Kościeleckich 7) . Początek 18 lutego, Mszą św. o godz. 16.00. Na rekolekcje można zapisywać się w kancelarii lub drogą internetową (mail: kancelaria.bydgoszcz@jezuici.pl) do soboty (17 lutego). Kancelaria czynna w piątek w godz. 10.00-12.00 i 17.00-18.00, tel. 52 350 63 96.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji