Żużel 22 wrz 2020 | kp
Mecz Polska – Rosja. Bydgoszcz ponownie chce zyskać miano polskiej stolicy żużla!

Konferencja prasowa dot. meczu Polska – Rosja przy ul. Sportowej 2/ fot. Anna Kopeć

Za tydzień (29 września) żużlowa kadra Polski zmierzy się z reprezentacją Rosji. Będzie to pierwszy i zarazem ostatni sprawdzian przed finałami Speedway of Nations. Przed meczem wyróżniony zostanie Tomasz Gollob – polski żużlowiec, który pochodzi z Bydgoszczy.

W poniedziałek (21 września) odbyła się konferencja prasowa dotycząca meczu towarzyskiego Polska – Rosja, który zostanie rozegrany na bydgoskim stadionie. Po 25 latach kadra Marka Cieślaka powróci do naszego miasta. – To będzie wyjątkowe widowisko dla wszystkich kibiców – mówią organizatorzy.

Przed meczem odbędzie się ważna uroczystość – zasłużony dla bydgoskiego i polskiego speedwaya, Tomasz Gollob, zostanie wprowadzony oficjalnie do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Tego dnia będzie on także wspierał i kibicował polskim żużlowcom.

Zasługi Golloba. Żużel zyskał na popularności

Patronem honorowym wydarzenia, piąty rok z rzędu, jest Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki, który podczas poniedziałkowej konferencji nie krył swojego zadowolenia z tego powodu. Cieszył go także fakt uhonorowania polskiego żużlowca, Tomasza Golloba. – Jeszcze większym dla mnie zaszczytem jest fakt, że dzisiaj mogę usiąść koło człowieka, który jest legendą i ikoną polskiego żużla, który wprowadził polski speedway na zupełnie inną ścieżkę rozwoju. 

– Myślę, że dla mnie i dla bardzo wielu fanów czarnego sportu Tomasz Gollob jest tym człowiekiem, który tę dyscyplinę w naszym kraju, w naszym społeczeństwie, w naszym narodzie postawił w zupełnie innym miejscu. Dzięki niemu żużel stał się w jakimś sensie sportem narodowym – dodał.

Plany pokrzyżował koronawirus

Gdyby nie pandemia koronawirusa w marcu na torze w Toruniu Polacy zmierzyliby się z Australijczykami. Plany jednak musiały zostać zmienione. Towarzyski mecz odbędzie się pół roku później, z innym rywalem i w innym mieście (bilety zakupione na mecz Polska - Australia można zamienić na wejściówki na mecz Polska - Rosja).

– To bardzo ważny mecz, to sygnał, że wygrywamy jako żużel z koronawirusem – mówił Ryszard Czarnecki. Europoseł nazwał Bydgoszcz „żużlowym miastem” i chwalił zarówno gospodarza, jak i samych zawodników, wierząc w sukces wtorkowego meczu.

fot. Anna Kopeć

– Mam nadzieję, że test-mecz w Bydgoszczy, z budzącym specjalne emocje przeciwnikiem, służyć będzie temu, żeby rzeczywiście nasi byli górą – mówił Czarnecki.

Bydgoszcz ponownie żyje żużlem

– Chciałbym w imieniu pana prezydenta Rafała Bruskiego powiedzieć, że cieszymy się, że po wielu latach, po wielu przebojach, ten żużel europejski i światowy wraca do polskiej stolicy żużla – mówił wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. – Odkopujemy się i z powrotem chcemy w pełni zasłużyć na to miano.

fot. Anna Kopeć

Michał Sztybel wspomniał o remontowanych na stadionie Polonii trybunach. – Jedna trybuna już stoi – przypomniał. – Otworzyliśmy przetarg jako miasto na projekt drugiej (czytaj także: Przebudowa trybuny południowej. Wstęp do zmian na stadionie Polonii).

– Przy ogromnym zaangażowaniu klubu, pana prezesa Jerzego Kanclerza, pana Tomasza Golloba, krok po kroku to nasze miano odkupujemy i będziemy mocno tutaj z innymi miastami o to się starać – mówił wiceprezydent. – Cieszę się, że sport żużlowy łączy ponad kwestie polityczne. Oby tak było jak najdłużej.

Dobre warunki do ścigania

– Zawody w Bydgoszczy zawsze stały na bardzo wysokim poziomie – mówił Jerzy Kanclerz. – Dopilnujemy wszystkiego, aby tor był wspaniale ułożony, żeby warunki do ścigania były należyte, żeby ta infrastruktura stadionowa również była na wysokim poziomie.

Prezes nie krył radości z przebudowy stadionu i uznał, że w najbliższych latach zyska ono miano, takiego z prawdziwego zdarzenia. Ma nadzieje, że w Bydgoszczy m.in. jeszcze nie raz będziemy gościli turniej Grand Prix.

Tomasz Gollob to Bydgoszcz

– Ja sam, jako kibic sportu wiem, że żużel to jest Tomasz Gollob, a Tomasz Gollob to Bydgoszcz – mówił Prezes One Sport, Karol Lejman. – Jesteśmy dumni, że to tutaj Tomasz Gollob zostanie wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski, w której znajduje się już kilka nazwisk – podkreślał. – Jestem bardzo dumny Tomaszu, bardzo Ci dziękuję za wszystko, co zrobiłeś dla reprezentacji, za to, co zrobiłeś dla nas jako firmy. Bez Twojej pomocy nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. 

fot. Anna Kopeć

– Bardzo dziękuję za te wszystkie słowa – odpowiedział Tomasz Gollob. – Są one wzruszające i nigdy nie przypuszczałem, że w tak młodym wieku będę miał na swoim koncie takie odznaczenia – dodał.

Bydgoszczanin cieszy się z powrotu międzynarodowych zawodów do jego rodzinnej miejscowości. Uważa, że bydgoski żużel się odradza, a samo miasto jest odpowiednio przygotowane do organizacji meczu. Zaapelował także do władz, by z zaangażowaniem budowali stadion.

fot. Anna Kopeć

– Tak jak powiedziałem kiedyś: żużel to jest sport narodowy i podtrzymuje to. Dlatego, że wszyscy jesteśmy zaangażowani po to, aby ta dyscyplina trwała – mówił żużlowiec.

Składy na mecz Polska – Rosja:

Rosja

1. Artiom Łaguta
2. Wadim Tarasienko
3. Grigorij Łaguta
4. Wiktor Kułakow
5. Emil Sajfutdinow
6. Andriej Kudriaszow

Polska

9. Bartosz Zmarzlik
10. Szymon Woźniak
11. Patryk Dudek
12. Bartosz Smektała
13. Janusz Kołodziej
14. Dominik Kubera

Wtorkowy (29 września) mecz żużlowy rozpocznie się o godzinie 17.30 na Stadionie Miejskim (ul. Sportowa 2). Będzie to towarzyskie stracie pomiędzy reprezentacją Polski i Rosji.

kp Autor