Żużel 24 kwi 2019 | Redaktor
Pracowite dni bydgoskich żużlowców  [Polonia1920.pl]

fot. Polonia1920.pl

Przerwa świąteczna w polskiej lidze nie spowodowała przerwy w startach zawodników ZOOleszcz Polonii na torach żużlowych.

Orwat z napiętym terminarzem i z sukcesami

Najbardziej aktywnym z młodzieżowców Polonii był niewątpliwie Tomasz Orwat. We wtorek (16 kwietnia) na torze Polonii odbyły się eliminacje do Srebrnego Kasku. Najlepiej z „Biało-czerwonych” zaprezentował się właśnie Tomasz Orwat - 12 pkt (2,2,3,2,3). Taki dorobek pozwolił wychowankowi Polonii awansować do finału Srebrnego Kasku, który zaplanowano na 2 maja w Krakowie.

W zawodach wystąpili również: Mateusz Jagła - 5 pkt (1,1,0,2,1) i Marcel Studziński - 3 pkt (0,w,0,1,2).

Dwa dni później, na torze w Tarnowie rozegrano I rundę cyklu Nice Cup. W tym sezonie zmieniono formułę rozgrywek. Otóż zawodnicy startują w parach, reprezentując swój kraj, ale nadal na silnikach Jawy, podstawionych przez organizatora. Na najwyższym stopniu podium stanęli Rosjanie (23 pkt), drugie miejsce zajęli Polacy, w składzie Tomasz Orwat 11+1 pkt. (3,1,1*,3,3) i Michał Curzytek  9+2 pkt (2*,3,2,2*,0), zdobywając 20 punktów, a trzecie miejsce osiągnęli Łotysze (15 pkt).

Po turnieju, rozegrano bieg memoriałowy ku czci Władysława Pietrzaka. Wystąpił w nim Tomasz Orwat, który nawet prowadził w biegu, ale został wyprzedzony przez dwóch Rosjan - Wiaczesława Monachowa i Jewgienija Sajdullina i ostatecznie przyjechał trzeci do mety. Cykl Nice Cup został zaplanowany na pięć rund. Z mościckiego owalu, Tomasz Orwat wraz z Mikołajem Curyło, który mu towarzyszył, udał się do ukraińskiego Równe. Tam w sobotę Orwat wziął udział w I rundzie Otwartych Mistrzostw Ukrainy. Zajął szóste miejsce z 6. pkt (2,2,0,2). Wygrał Aleksandr Łoktajew.

Tomasz Orwat z pucharem za trzecie miejsce, zdobytym w Memoriale Władysława Pietrzak, fot. Sebastian Siedlak

Kamil Brzozowski na podium w poznańskim turnieju

Turniej z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego odbył się w poniedziałek (22 kwietnia) w Poznaniu. Wystartował w nim Kamil Brzozowski. Po rundzie zasadniczej miał na swoim koncie 11 punktów (3,3,2,1,2), tyle samo co Marcel Kajzer (reprezentant gospodarzy), ale kapitan Polonii okazał się lepszy od niego w biegu dodatkowym o trzecie miejsce. Wygrał, także w biegu dodatkowym, Kacper Gomólski, który minął linię mety przed Adrianem Cyferem.

Ondriej drużynowym mistrzem Francji i tuż za podium w IM Czech

Na brak startów, nie mógł również narzekać Ondriej Smetana. Czech we wtorek (16 kwietnia) w Pradze wystąpił w I rundzie IM Czech, zdobywając 10 pkt (1,2,3,2,2), zajął czwarte miejsce. Zawody, zwycięsko i z kompletem punktów zakończył Vaclav Milik, drugie miejsce przypadło Zdenkowi Holubowi (w zeszłym sezonie zakontraktowany w Polonii, lecz przez kontuzję, nie wystąpił w żadnym meczu), a miejsce na najniższym stopniu podium zajął Jan Kvech.

W Wielkanoc Ondriej wystąpił w ostatnim meczu ligi francuskiej. Zdobył on 6+1 pkt (2,0,0,1*,3,0), jego drużyna La Réole zremisowała z  Morizès, dzięki temu Czech mógł cieszyć się ze zdobycia drużynowego mistrzostwa Francji. Drużyna Marmande, którą reprezentuje Dimitri Berge, zajęła 3 miejsce.

Matić Ivacić za Matejem Zagarem

W Wielką Sobotę w Ljubljanie odbyła II runda Indywidualnych Mistrzostw Słowenii. Matić Ivacić zakończył rundę zasadniczą z kompletem punktów, pokonując Zagara i Skorję, który w 13. biegu zanotował defekt, dzięki czemu Ivacić i Zagar wyprzedzili go na ostatnich metrach! W finale, Matić jednak uległ bardziej doświadczonemu rodakowi, jednak trzeba przyznać, że zanotował świetny występ, a także dał jasny sygnał, że będzie mocnym ogniwem reprezentacji Słowenii w Speedway of Nations.

1 Matej Zagar 14 pkt+3 pkt (3,3,3,2,3)

  1. Matic Ivacic 15+ 2pkt (3,3,3,3,3)
  2. Nick Skorja 13+ 1 pkt (3,3,3,1,3)

Na niemieckiej ziemi

W Niemczech również odbyły się turnieje w których wystąpili żużlowcy Polonii. W Wielką Sobotę w Turnieju Osterpokal w Güstrow dobrze zaprezentował się Berge. Francuski jeździec uplasował się na piątym miejscu z dorobkiem 11 pkt (2,2,2,3,2). W Wielkanoc na torze w Pocking  został rozegrany międzynarodowy czwórmecz. Wygrali Duńczycy (46 pkt), drugie miejsce zajęli gospodarze- Niemcy (30 pkt). W drużynie niemieckiej, wyróżnił się Valentin Grobauer  10 pkt (1,3,3,0,3).

Dużo jazdy na Wyspach

Josh Grajczonek, Dimitri Berge, Ricky Wells i Valentin Grobauer zaliczyli występy na brytyjskich torach. Już w poniedziałek (15 kwietnia) po meczu w Poznaniu, Grajczonek bronił barw piratów z Poole przeciwko Peterborough Panthers. Australijczyk z polskim paszportem zdobył cztery punkty (2,0,1*,1), a mecz wygrali gospodarze z Paterborough (46:44).

W środę (17 kwietnia) Grobauer wystąpił w Championship Shield, gdzie zdobył zaledwie 3 pkt (0,d,1,2), lecz dzięki temu jego Somerset Rebels wygrało na wyjeździe z Birmingham Brummies (44:46).

W czwartek (18 kwienia) podczas meczu Ipswich Witches przeciwko Belle Vue Aces (52:38), Asów z Manchesteru reprezentowali: Ricky Wells, zdobywca sześciu punktów (1,1,1,3) i Dimitri Berge, kończący mecz z jednym punktem (1,0,0,0). Tego samego dnia, świetny występ odnotował Josh, 9+1 pkt (1*,1,3,2,2), pozwoliło zremisować  Poole Pirates (45:45) na wyjeździe z mocną ekipą Swindon Robins, w ramach Premiership Supporters Cup. Nazajutrz odbył się rewanż na Poole Speedway Stadium. W drużynie gości z Swindon, gościnnie wystąpił Dimiri Berge, dla których zdobył pięć punktów (3,0,2,0), nieco mniej, bo cztery punkty (1,2,1,d,d)  dla drużyny Poole, przywiózł Grajczonek. Mecz wygrali goście (37:53). W sobotę odbył się czwórmecz z okazji 10-lecia startów Craiga Cooka, wystąpił w nim Ricky Wells, Amerykanin zdobył siedem punktów (2,3,2,d) dla Workington Comets, które zajęło ostatnie, czwarte miejsce. Kompletem punktów mógł się pochwalić jubilat- Craing Cook. Ricky nie miał zbyt dużo czasu na odpoczynek, ponieważ w Wielkanoc reprezentował Edinburgh Monarchs w meczu z  Newcastle Diamonds (Championship Shield), notując bardzo dobry występ 10 pkt (2,3,2,2,1), jednak jego drużyna przegrała (50:40).

W Poniedziałek Wielkanocny odbyły się mecze pomiędzy Belle Vue Aces i Wolverhampton Wolves. Pierwszy mecz odbył się w Manchesterze, Dimitri Berge zdobył w nim sześć punktów (3,3,0), a Ricky Wells osiem punktów (1*,3,1*,2*,1). Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy (54:36). Kilka godzin później odbył się rewanż na Ladbroke Stadium. Tym razem górą była drużyna Wilków, wygrywając (52:38), Dimitri zdobył dwa punkty (1,1,0), a Ricky wygrywając jeden bieg, zdobył łącznie trzy punkty (3,0,0,0).

Źródło: Polonia1920.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor