Żużel 25 lis 2020 | mk
Zmarł Zenon Plech, wybitny żużlowiec, były trener bydgoskiej Polonii

Zenon Plech, fot. Abramczyk Polonia Bydgoszcz, Facebook

W wieku 67 lat zmarł Zenon Plech, znakomity żużlowiec, zdobywca medali indywidualnych i drużynowych mistrzostw świata, były trener Polonii Bydgoszcz.

Zenon Plech urodził się 1 stycznia 1953 r. w Zwierzynie. Był wychowankiem Stali Gorzów Wielkopolski, w której barwach startował do 1976 roku. Następnie przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk, w którym startował do końca swojej kariery w 1987 roku. Pięciokrotny mistrz Polski;  srebrny i brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata, medalista mistrzostw drużynowych (srebro i trzykrotnie brąz) i mistrzostw par (srebro i czterokrotnie brąz).

Startował także w brytyjskiej lidze żużlowej. Po zakończeniu kariery był trenerem Wybrzeża Gdańsk, Stali Gorzów oraz WTS-u Wrocław. W 2001 r. prowadził kadrę Polski w Drużynowym Pucharze Świata, zdobywając z drużyną srebrny medal.

Przed sezonem 2008 objął funkcję trenera Polonii Bydgoszcz, która pierwszy raz w historii nie startowała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Plech zrealizował plany włodarzy klubu, doprowadzając drużynę do awansu do żużlowej ekstraligi.

O śmierci Zenona Plecha poinformowały w mediach społecznościowych GKS Wybrzeże oraz Polonia Bydgoszcz:

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś w wieku 67 lat zmarł Zenon Plech, jeden z najwybitniejszych żużlowców na świecie w historii, wieloletni lider oraz trener GKS Wybrzeże. Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

 

W środę, w wieku 67 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców – Zenon Plech. Dwukrotnie zdobywał medale Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu – w 1973 brązowy, a w 1979 srebrny. Wywalczył także 5 medali z reprezentacją Polski w Drużynowych Mistrzostwach Świata (jeden srebrny i cztery brązowe). W 2008 i 2009 roku był trenerem Polonii Bydgoszcz. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich składa prezes Jerzy Kanclerz oraz cała żużlowa Polonia.

mk Autor