Żużel 11 maj 2021 | mk
Żużlowa reprezentacja Polski zaczęła zgrupowanie w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA Z TRENINGU]

fot. Anna Kopeć

Od wtorku do czwartku (11–13 maja) kadra narodowa będzie uczestniczyć w spotkaniu na bydgoskim stadionie Polonii. W zgrupowaniu uczestniczą zarówno doświadczeni zawodnicy, jak i juniorzy.

– Zgrupowanie ma charakter treningowo-integracyjny. W trakcie sezonu spotykamy się nie tylko przy okazji Speedway of Nations, ale także meczów reprezentacji Polski. Obóz to jednak wyjątkowa okazja do zintegrowania drużyn – zapowiadał przed spotkaniem Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Konferencja prasowa na stadionie Polonii. Pierwszy od lewej: Piotr Szymański

To pierwsze zgrupowanie, za które odpowiada nowy selekcjoner, Rafał Dobrucki. Do tej pory prowadził kadrę juniorów – pod jego skrzydłami wywalczyła 18 medali.

 Zapowiada m.in. zmiany w szkoleniach, myśli też o wczesnym wdrażaniu młodzieży do żużla i „otwieraniu” dyscypliny, m.in. na flat track. – To bliźniacza dyscyplina dla żużla, będziemy z niej korzystać, żeby wyławiać chłopaków i szkolić – mówił.

Podczas zgrupowania zawodnicy będą trenować, wezmą też udział w wykładzie POLADA (Polskiej Agencji Antydopingowej). Ekipa techniczna pomoże kadrowiczom sprawdzić dokładne osiągi ich motocykli. – Będziemy korzystać z telemetrii, aby jeszcze bardziej sprawdzić swoje motocykle, ustawienia. Chcemy jak najlepiej przepracować ten czas, w którym zarówno seniorzy, jak i juniorzy będą mogli pojeździć i zapoznać się z atmosferą panującą w kadrze Polski – tłumaczy Dobrucki.

Sukcesy były, trzeba walczyć o nowe

Ostatni rok, mimo pandemii, był dla polskiego żużla znakomity. – Mistrzostwo Bartka Zmarlika , bardzo dobra jazda Macieja Janowskiego, drużynowe wicemistrzostwo świata… – wyliczał Szymański. Jakie są oczekiwania kadrowiczów na bieżący sezon?

– Nadal jestem młodym zawodnikiem, który chce się rozwijać, z roku na rok dawać kibicom więcej emocji, radości – mówił dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik, któremu niedawno urodził się syn, Antoni. – To, co było, to już historia. Teraz najważniejszy jest dla mnie Antek i dzień dzisiejszy. Ciśniemy dalej – zapewniał.

Po rocznej przerwie do reprezentacji wraca Maciej Janowski. – Czuję się dobrze przygotowany, widać to też w jeździe. Nie osiadamy na laurach, czekamy na kolejne zmagania.

– Moja forma fizyczna jest ok, czasami gorzej z prędkością na torze , ale myślę, że z biegiem czasu dojdziemy do ładu ze sprzętem i ta prędkość będzie odpowiednia. Szkoda, że pogoda pokrzyżowała nam dotychczasowe meczowe plany, ale co się odwlecze, to nie uciecze – mówił, również powracający do kadry, Piotr Pawlicki.

Zawodnicy cieszą się także z możliwości spotkania. Zimowy obóz, z powodu epidemii, odwołano. – Dawno nie jeździłem w Bydgoszczy, więc to wywołuje uśmiech na mojej twarzy – dodał Janowski.

Orlen zamiast spółki-córki

Sponsorem kadry Polski została firma Orlen. – Bardzo się cieszę, że po Anwilu, który był spółką córką Orlenu, właśnie największy koncern paliwowy w Polsce został sponsorem kadry. To pokazuje, że żużel idzie w bardzo dobrym kierunku i przede wszystkim cały czas się rozwija – powiedział Ryszard Czarnecki, honorowy patron Żużlowej Reprezentacji Polski, podczas transmisji online.

Zdjęcia Anna Kopeć

Więcej zdjęć poniżej.

mk Autor