Aktualności 13 sie 2020 | BR
Wirus w SMS-ach od „InPostu” – sprawdź jak go uniknąć

fot. nadesłane

Oszuści podszywają się pod firmę InPost, aby wykraść wrażliwe dane użytkowników. Jak rozpoznać oszustwo?

Otrzymujemy od „InPostu” SMS z linkiem do pobrania aplikacji. Gdy to uczynimy internetowi oszuści są w stanie dostać się do naszego telefonu za pomocą złośliwego oprogramowania. Mogą wykraść dane, w tym informacje o bankowości czy karcie płatniczej. Dlatego jest to niebezpieczne działanie.

 

Jak rozpoznać fałszywego SMS-a?

Jego nadawcą może być np. „INPOST” pisane przez zero, numer +299 54 lub  "IN8301PL".  Treść będzie kazała pobrać aplikację, aby otrzymać kod odbioru. Oficjalna firma tak nie robi – odbiorca otrzymuje kod bezpośrednio w wiadomości SMS. Pobranie aplikacji jest opcjonalne i służy bardziej do bezdotykowego odbioru przesyłek. Niebezpieczny link przeniesie nas na fałszywą stronę internetową ze słowem „inpost” lub „in-post” w nazwie. Atak jest wycelowany głównie w użytkowników systemu Android.

 

W dzisiejszych czasach trzeba być bardzo ostrożnym w Internecie. Lepiej nie wchodzić w nieznane, podejrzane linki i udostępniać jak najmniej osobistych danych. Oszuści często wykorzystują informacje o wygranej. Pamiętajmy, że nie ma nic za darmo i nie dajmy się wciągnąć.

 

Na podstawie: dobreprogramy.pl

BR

BR Autor

Redaktor