Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 31 sie 10:41 | Redaktor
Drugi etap rewitalizacji Placu Wolności

fot. bydgoszcz.pl

Ogłoszono przetarg na kolejny etap prac na Placu Wolności. Pojawią się m.in. szersze chodniki, estetyczna nawierzchnia i więcej drzew.

Rewitalizacja pl. Wolności. Plac budowy przekazany

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 4 kwi 11:10

Trwają prace przy rewitalizacji placu Wolności. W ich ramach powstał już ogromny zbiornik na deszczówkę o pojemności blisko 1500 m sześciennych. Deszczówka, po oczyszczeniu, będzie wykorzystywana do nawadniania i podlewania zieleni oraz uzupełniania wodą fontanny Potop i dwóch stawów Parku Kazimierza Wielkiego.

We wtorek (29 sierpnia) ogłoszono przetarg na drugi etap prac budowlanych przy rewitalizacji całego Placu Wolności.

Głównym celem rewitalizacji jest przywrócenie placowi estetycznego wyglądu. Wymieniona zostanie obecna nawierzchnia. Zastosowane będą dwa rodzaje materiałów na nowych nawierzchniach pieszych oraz szerokiej alei na osi widokowej, od ulicy Piotra Skargi do ulicy Gdańskiej. Będą to płyty granitowe płomieniowane układane w karo z infułami, urozmaicone wzorem wykonanym z kostki bazaltowej oraz rzędem płyt równoległych.

Zmieniona zostanie nawierzchnia na przyległych ulicach, tj. ul. Plac Wolności od ul. Gimnazjalnej do ul. Gdańskiej. Zastosowane zostaną: na ulicach kostka kamienna rzędowa, na chodniku płyty granitowe płomieniowane jasnoszare układane w karo z infułami z opaską od strony budynków oraz od strony ulicy z kostki bazaltowej.

Ulica Plac Wolności zostanie zawężona do 4,5 m szerokości, natomiast chodnik przy kamienicach – poszerzony. Ponadto zaprojektowane jest wyniesienie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Plac Wolności z ul. Gdańską oraz ul. Plac Wolności z ul. Gimnazjalną i Piotra Skargi, a także dopuszczenie ruchu rowerowego w ulicy Plac Wolności.

fot. bydgoszcz.pl

Część utwardzonych powierzchni (w miejscu obecnego postoju taksówek) zostanie rozebrana i w to miejsce zaplanowana jest zieleń – trawniki oraz krzewy.

Planowane jest wykonanie nawadniania zieleni z wykorzystaniem wody deszczowej zgromadzonej w obecnie realizowanym przez MWiK zbiorniku retencyjnym. Wzdłuż ulicy Gdańskiej – powstanie chodnik i zasadzony zostanie szpaler drzew. Modernizacji podlegać będą: oświetlenie, monitoring, elewacja toalet publicznych oraz mała architektura (m.in. ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów).

Na Plac Wolności wrócą kwiaciarnie

W ramach odrębnego przetargu, który również niebawem zostanie ogłoszony, powstanie pięć równych estetycznych, przeszklonych kwiaciarni, w których będą sprzedawane kwiaty. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, pawilony będą własnością miasta.

Wszystkie rozwiązania zostały uzgodnione z Radą ds. Estetyki Miasta.

 

 

źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor