Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 30 sty 2018 | Redaktor
Przy Gdańskiej powstaje Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych [PREZENTACJA]

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Przy ul. Gdańskiej 5 powstaje Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych. Stan remontu i wizualizacje zaprezentował Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Kwiaciarnie wrócą na plac Wolności

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 14 gru 15:08

Ruszyła rewitalizacja Rybiego Rynku. Kiedy zakończenie prac?

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 9 lis 12:54

Budynek przy ul. Gdańskiej 5, nazywany Kamienicą Menztla wzniesiony został w roku 1853, a gruntowanie przebudowany w roku 1909. Liczy pięć kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w niej księgarnia „Współczesna”. Forma architektoniczna budynku nie ulegnie zmianie.

Powstanie miejsca dla organizacji pozarządowych od kilku lat zabiegały Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz środowiska III sektora działające w Bydgoszczy. Przeprowadzono również szerokie konsultacje społeczne w formie spotkań, dyskusji i ankiet. W ich trakcie kilkaset organizacji pozarządowych wyraziło chęć współdziałania w przyszłym centrum. Na ich podstawie prezydent Bydgoszczy podjął decyzję o remoncie budynku przy ul. Gdańskiej i stworzenie w nim przestrzeni dla przedstawicieli organizacji pozarządowych.

 

W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych każdy, kto będzie chciał rozpocząć działalność społeczną otrzyma wsparcie – organizacyjne, merytoryczne i doradcze.

Idea jest taka, że jeśli wymyślę, że chcę coś robić dla miasta, to przychodzę na Gdańską 5 i otrzymuję pełne wsparcie, razem z fizycznym miejscem do spotkań. Z tym ostatnim organizacje często mają problem- mówi Dorota Glaza, koordynator Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

Podpisując porozumienie o podjęciu współpracy z miastem, podmioty nieinstytucjonalne będą mogły skorzystać m.in.  z sali pracy wspólnej, konferencyjnej oraz warsztatowej. Oprócz przestrzeni dostępnej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, w BCOP znajdzie się również biuro pracowników merytorycznych z Zespołu ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu UMB. Na parterze budynku będzie znajdować się strefa „relaksu” – z kawiarnią obywatelską, czytelnią nawiązującą do tradycji tego miejsca, kącikiem zabaw dla dzieci oraz spokojniejszym zakątkiem dla seniora. Miejsce codziennych rozmów, integracji oraz działań aktywizujących lokalną społeczność. Centrum będzie przyjazne dla wszystkich grup wiekowych, w pełni przystosowane dla rodziców z dziećmi, osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Prace budowlane rozpoczęły się z końcem ubiegłego roku. Odpowiada za nie firma „Kontbud”. Szacowana wartość inwestycji  to 2,7 mln zł. Roboty rozpoczęły się od rozbiórek zniszczonych podłóg i sufitów. Rozbierane są też zbędne ściany działowe, co pozwoli stworzyć nowe pomieszczenia.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor