Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 25 sie 2022 | mk
Ścianę Teatru Kameralnego ozdobi lustrzana płaskorzeźba

Budynek Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, stan w 2021, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie lustrzanej instralacji na frontowej ścianie Teatru Kameralnego. Płaskorzeźba zaprojektowana przez bydgoszczankę Marię Jankowską odnosi się do słów: „Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat”.

Rewitalizacja pl. Wolności. Plac budowy przekazany

Bocianowo Śródmieście Stare Miasto 4 kwi 11:10

Projekt symbolu Teatru Kameralnego został wyłoniony w konkursie ogłoszonym przez Miasto. Teraz rozpoczął się przetarg na montaż instalacji. – To bardzo oryginalny projekt, można powiedzieć, że budynek Teatru stanie się żywą elewacją – mówi Marek Iwiński, Plastyk Miasta. – Dzięki plastycznej trójwymiarowej formie, modernistyczny fronton budynku będzie chłonął otoczenie. W lustrach odbije się w ciekawy sposób między innymi  jeden z symboli miasta – zabytkowe spichrza oraz już wkrótce, pięknie zrewitalizowany Rybi Rynek. Historia połączy się z nowoczesnością – opisuje.

Praca Marii Jankowskiej tworzy układ liter „T” i „K” od nazwy instytucji. Została zatytułowana: „Teatr jest lustrem, w którym przegląda się świat”. – Każda z liter wykonana będzie w sposób niekompletny, częściowy, tworząc wraz ze swoim lustrzanym odbiciem całość znaku – informuje ratusz.

Wizualizacja, mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Instalacja zostanie wykonana z wysoko polerowanej stali nierdzewnej, co stworzy układ luster i załamań; będzie mieć wymiary 8 m wysokości i 3 m szerokości.

Wykonawca wyłoniony w przetargu po podpisaniu umowy będzie miał cztery miesiące na montaż płaskorzeźby.

Rewitalizacja kompleksu budynków przy ul. Grodzkiej 14–16 zakończyła się we wrześniu ubiegłego roku. Konstrukcja głównego budynku została wzniesiona od nowa – przy pomocy pierwotnie użytych materiałów odtworzono ścianę od strony ul. Podwale. Okna zyskały opaski z szarego piaskowca. Oryginalny kształt zachował budynek przy ul. Grodzkiej 16, w którym powstała sala wielofunkcyjna, poddano go jednak konserwacji. 

W teatrze powstała sala teatralna z widownią dla 234 osób, sale prób oraz sala wielofunkcyjna dla 50 osób. Inwestycja pochłonęła blisko 34 mln zł, część stanowiło unijne dofinansowanie.

Teatr Kameralny rozpoczął pracę w 2019 roku; ma kłaść nacisk na działalność edukacyjną, szczególnie adresowaną do dzieci, młodzieży, seniorów. Do czasu przekazania gmachu zespół TK pracował na zaprzyjaźnionych scenach: w Operze Nova, Miejskim Centrum Kultury. Pierwsza premiera w siedzibie Teatru odbyła się 6 listopada 2021 roku. 

Zdjęcia: CC BY-SA 4.0

mk Autor