Wyżyny 26 sie 2021 | mk
Konkurs na mural na Wyżynach rozstrzygnięty

mat. UMB (Bydgoszcz.pl)

Na ścianie wieżowca przy ul. Nowowiejskiego 1 ma powstać ekomural. Miasto opublikowało już wizualizację zwycięskiej pracy.

Konkurs na malowidło o tematyce ekologicznej został ogłoszony w czerwcu. Komisja Konkursowa wybrała projekt krakowskiego twórcy, Marcina Czai. „Temat związany z wodą łączy się w naturalny sposób z Bydgoszczą oraz ekologią i dbałością o naszą planetę. Pierwotnie na wzgórzach płynął strumień, były tam zielone tereny miasta, do których nawiązuje bezpośrednio wybrana praca. Projekt spotkał się również z dużą aprobatą mieszkańców, których przedstawiciele zasiedli w Komisji Konkursowej” – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy, Bydgoszcz.pl.

Mural powstanie na ścianie o 11,8 m szerokości i 34,2 m wysokości. Miastu zależało, by malowidło było możliwe do zinterpretowania także z dalszej odległości.

Ekologiczny ma być nie tylko przekaz, ale i użyte materiały. Do namalowania muralu posłużą farby oczyszczające powietrze (na bazie fotokatalitycznych farb mineralnych).

– Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kwadratowych. To tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – tłumaczy Marek Iwiński, plastyk Miasta.

Jak informowano w czerwcy, zwycięzca otrzyma środki na wykonanie muralu (do 50 tys. zł) i nagrodę w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez firmę Onlybio.life. Malowidło ma powstać do 15 października.

mk Autor