Bolesław Chrobry stanie na Starym Rynku! Bydgoszcz świętuje tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski

fot. własne
W najbliższą niedzielę, 25 maja, serce Bydgoszczy zamieni się w scenę wielkiego, historycznego widowiska. Fundacja Światło-Życie, wspierana przez diecezję bydgoską i liczne środowiska katolickie, organizuje niecodzienne obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. To nie tylko okazja do refleksji nad narodową tożsamością, ale także barwne, radosne wydarzenie kulturalno-religijne, które przyciągnie całe rodziny.
Inne z kategorii
Koronacja, która odmieniła losy Polski – i Europy
Jak podkreślił podczas konferencji prasowej Marek Piątkowski, główny organizator, „takie wydarzenie zdarza się raz na tysiąc lat”. Rocznica koronacji Chrobrego to nie tylko okazja do przypomnienia dziejów, ale i do ukazania ponadczasowych wartości, które stanowiły fundament tworzącego się polskiego państwa: jedności, chrześcijańskiej tożsamości i przynależności do europejskiej wspólnoty narodów.
– Chcemy pokazać, że historia daje nam klucze do zrozumienia teraźniejszości. I że wartości chrześcijańskie, które wtedy kształtowały Polskę, mogą być inspiracją także dziś – mówił ks. Piotr Wachowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Bydgoskiej.
Orszak królewski, spektakl i pieśni dziękczynne
Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie Orszak Królewski, który wyruszy spod bydgoskiej katedry około godz. 13:30 i przejdzie na Stary Rynek. Tam na scenie odbędzie się inscenizacja koronacji Bolesława Chrobrego – w formie widowiska słowno-muzycznego. Jak zapowiada Marek Piątkowski:
– Będzie to połączenie pantomimy, narracji i wspólnego śpiewu. To nabożeństwo dziękczynne, więc duchowa strona jest dla nas kluczowa.
Dla uczestników przygotowano pamiątkowe broszury z pieczęcią okolicznościową – rodzinne souveniry, które mogą stać się początkiem domowej rozmowy o historii i wierze.
Z sercem, ręcznie, z pasją
Za kostiumy, rekwizyty i regalia odpowiadają członkowie wspólnot i wolontariusze. Jak podkreśliła Regina Piątkowska, przygotowania trwały w intensywnym tempie:
– Większość strojów uszyliśmy własnoręcznie. To było szalone tempo, ale udało się. Nawet królewskie regalia mamy – część sami zrobiliśmy, a część udało się pozyskać z historycznych źródeł. Miecz, który zobaczycie, zdobyliśmy od tatarskich rzemieślników!
W rolę Bolesława Chrobrego wcieli się Sławomir Dzwoniarski, który podkreśla, że choć inscenizacja nie opiera się na ścisłych źródłach historycznych (bo tych z epoki Chrobrego zachowało się bardzo niewiele), to jednak każdy szczegół ma na celu oddać ducha epoki.
– To ma być znak, że pamiętamy o naszej przeszłości. A naród, który nie pamięta swojej historii, traci przyszłość – dodaje aktor.
Biskup, błogosławieństwo i wspólna modlitwa
Podczas wydarzenia obecny będzie także bp Krzysztof Włodarczyk, który poprowadzi część modlitewną. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma charakter modlitewno-patriotyczny – to wyraz wdzięczności za tysiąclecie polskiej państwowości, zakorzenionej w chrześcijaństwie.
Zaproszenie dla wszystkich
Organizatorzy serdecznie zapraszają całe rodziny, wspólnoty, uczniów i seniorów, wszystkich mieszkańców Bydgoszczy i regionu, by 25 maja przybyli na Stary Rynek i wspólnie oddali hołd naszej historii. Początek wydarzenia: ok. 13:30, start spod katedry.
Niech Bydgoszcz tego dnia stanie się miastem królów – i świadectwem żywej pamięci!