Bydgoszcz 19 sty 16:55 | Redaktor
Bydgoszcz wzorem efektywnego zarządzania energią i mediami

fot. bydgoszcz.pl

W środę, 15 stycznia, Bydgoszcz gościła delegację z Gorzowa Wielkopolskiego. Sekretarz miasta oraz dyrektorzy wydziałów gorzowskiego magistratu zapoznawali się z bydgoskim systemem rozliczeń za media w obiektach użyteczności publicznej, który zdobył uznanie w kraju.

Coraz częściej to Bydgoszcz staje się punktem docelowym dla delegacji z innych miast, które są zainteresowane autorskimi rozwiązaniami w zakresie zarządzania energią. Szczegóły działania systemu zaprezentował Tomasz Bońdos, dyrektor Zespołu ds. Zarządzania Energią Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Miasto wyróżnia się innowacyjnym podejściem do zarządzania energią. W 2024 roku Bydgoszcz została wielokrotnie doceniona, zdobywając nagrody w prestiżowych konkursach:

  • 28 maja 2024 r. – „Innowacyjny Samorząd” za pierwsze miejsce w kategorii Duże Miasto w Konkursie Serwisu Samorządowego PAP za projekt „Baza Zarządzania Energią – ROBOT”, który wdraża automatyzację procesów zarządzania dokumentami sprzedaży energii i innych mediów.
  • 28 października 2024 r. – Laureat konkursu „Samorząd w Transformacji Energetycznej” w kategorii Miasta na prawach powiatu za Bazę Zarządzania Energią.
  • 10 grudnia 2024 r. – „Kreator Energii” za digitalizację rozliczeń energii elektrycznej i integrację z systemem monitoringu instalacji fotowoltaicznych.

W latach 2021-2024 Bydgoszcz odwiedziły liczne delegacje z całej Polski. We wrześniu 2024 r. gościliśmy przedstawicieli Zamościa, a w grudniu odbyła się konferencja inauguracyjna cyklu szkoleń i warsztatów na temat transformacji energetycznej.

Podczas wizyty delegacji z Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentowano m.in. zintegrowany system monitoringu instalacji fotowoltaicznych w Bydgoszczy oraz robotyzację procesów związanych z pozyskiwaniem, dystrybucją i archiwizowaniem dokumentów rozliczeniowych za media. Goście mieli również okazję zwiedzić Młyny Rothera oraz nowoczesny kompleks basenowy Centrum Rekreacji Astoria.

W bydgoskim urzędzie miasta działa zespół IT, który stworzył 31-osobowy zespół odpowiedzialny za innowacyjne rozwiązania, w tym wprowadzenie robota zajmującego się dokumentami związanymi z energią elektryczną. Proces działania systemu opracowano wspólnie z pracownikami Zespołu ds. Zarządzania Energią. Robot zautomatyzował pozyskiwanie i zarządzanie dokumentacją z e-BOK, co pozwala na znaczne optymalizowanie kosztów energii. Średniorocznie robot przetwarza około 20 tys. dokumentów.

Projekt rozpoczęto w październiku 2020 r., a jego koszt wyniósł 133 tys. zł, finansowany z budżetu miasta. Od tego czasu, miasto wdraża nowe funkcje, a robot staje się integralną częścią procesów związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.

źródło: bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor