Bydgoszcz 3 cze 2019 | Redaktor
Czerwony ogórek ulicami miasta pomknął jako symbol wolności

W ramach obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, na ulice Bydgoszczy wyjechał historyczny autobus. Przy akompaniamencie muzyki granej na żywo, można było poczytać przedruki gazet z epoki i wrzucić życzenia dla miasta do specjalnej Urny Wolności – informuje bydgoski ratusz.

Wycieczka z historią w tle rozpoczęła się o godz. 11.00 na placu Wolności. Autobus zwany pieszczotliwie ogórkiem pojechał na Bartodzieje, następnie przez Błonie aż do Fordonu.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

We pojeździe podróżni znaleźli przedruki prasy codziennej z 1989 roku, ówczesne polityczne materiały informacyjne, zachowane próbki twórczości pierwszych „graficiarzy”. O muzyczną oprawę wydarzenia zadbał Leonard Luther, autor songów i piosenek powstających w latach 80-tych. W czasie podróży zabytkowym autobusem wystawiona została specjalna Urna Wolności, do której mieszkańcy wrzucali wolnościowe życzenia. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa objazdowa z przełomu lat 80.

Z kolei w parku Kazimierza Wielkiego oglądać można wystawę plenerową plakatów i druków z kolekcji Jerzego Brukwickiego. Brukwicki jest cenionym krytykiem sztuki, kuratorem wystaw, dziennikarzem i wieloletnim szefem warszawskiej Galerii Krytyków Poka. W latach 80. współtworzył ruch kultury niezależnej, jest autorem wielu artykułów o plakacie, sztuce najnowszej oraz grafice „Solidarności” z lat 1980-1989.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor