Bydgoszcz 14 kwi 2022 | Krzysztof Drozdowski
Czy przejście pod r. Jagiellonów może służyć jako schron dla bydgoszczan?

fot. ZDMiKP

Radny Jarosław Wenderlich skierował zapytanie czy w związku z wojną na Ukrainie można zaadoptować podziemne przejścia pod r. Jagiellonów na schron dla ludności cywilnej.

Bydgoszcz posiada obecnie jedynie kilka sprawnych schronów przeciwlotniczych. Zdecydowana większość schronów i ukryć, które utworzono w blokowych piwnicach została zniszczona, a sprzęt rozkradziony przez złomiarzy.

W ostatnim czasie zlikwidowany został również schron znajdujący się w przejściu podziemnym pod r. Kujawskim. Nastąpiło to w związku z przebudową całego układu komunikacyjnego.

W związku z trwającą wojną na Ukrainie oraz pojawiającymi się informacjami o zasypaniu przejść podziemnych pod r. Jagiellonów, co miałoby nastąpić przy okazji zmiany układu komunikacyjnego na tymże rondzie radny Wenderlich skierował zapytanie dotyczące możlwości przekształcenia podziemii na schron dla bydgoszczan.

Czytaj też: Schrony, tunele, ukrycia. O bydgoskiej Obronie Cywilnej

Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na to zaytanie, w ZDMiKP nie zachowała się pełna dokumentacja projektowa przejść podziemnych pod rondem Jagiellonów. W związku z tym nie znane są wszystkie wyliczenia nośności. Wiadomo, że strop wytrzymuje nacisk potrzebny do przejazdu samochodów. Czy jednak wytrzymałby uderzenie bomby lotniczej? Zapewne nie. 

Aby dany obiekt mógł spełnić wymagania i być zaliczonym do schronów dla ludności musiałby mieć precyzyjnie zaprojektowaną grubość stropu. 

Przewodnicząca RM w odpowiedzi na interpelację wskazała również na wysokie koszty adaptacji przejścia podziemnego na schron oraz minimum pięcioletni okres realizacji takiego przedsięwzięcia.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.