Bydgoszcz 24 sie 13:17 | Redaktor
Konserwatorskie prace przy polichromiach kościoła na Wilczaku

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Wkrótce kolejny etap prac przy konserwacji polichromii stropu w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Świątynia na Wilczaku to przykład architektury neogotyckiej w Bydgoszczy – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.

Kościół przy ul. Nakielskiej został zaprojektowany w 1904 roku przez Ismara Hermanna. Wznoszenie zasadniczej bryły kościoła ukończono w 1905, a prace wykończeniowe oraz wyposażanie świątyni kontynuowano jeszcze w 1906. Wówczas Wilczak był przedmieściem znajdującym się poza granicami miasta. Świątynia została zbudowana w stylu neogotyckim bardzo popularnym wówczas  w architekturze sakralnej na terenie ówczesnych Niemiec. Świątynia służyła niemieckiej gminie kościoła ewangelicko-unijnego do 1945 roku.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Na stronie parafii pw. Miłosierdzia Bożego czytamy:

Dnia 2 lutego 1945 roku Komitet Obywatelski Miasta Bydgoszczy przekazał uszkodzoną działaniami wojennymi świątynię Kościołowi katolickiemu. Początkowo kościół pozostawał pod zarządem parafii św. Trójcy jako kościół filialny. Poświęcenie kościoła miało miejsce 15 czerwca 1945 roku.

Dnia 24 sierpnia 1946 roku dekretem Kardynała Augusta Hlonda została ustanowiona parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Dekret wszedł w życie 1 października 1946 roku. Po erekcji parafii wnętrze przystosowano do sprawowania liturgii katolickiej. Dnia 7 grudnia 1947 roku ustawiono w prezbiterium nowy ołtarz główny wykonany przez rzeźbiarza Kazimierza Lipińskiego. Ma on formę tryptyku ludowego i wykonany jest z drewna dębowego, a płaskorzeźby z lipowego. Część środkowa to płaskorzeźba Jezusa Miłosiernego, po lewej stronie znajduje się płaskorzeźba św. Andrzeja Boboli, a po prawej św. Marii Magdaleny.

Świątynia ma układ bazylikowy. Założono ją na planie krzyża łacińskiego z zamkniętym trójbocznie prezbiterium skierowanym na północ. Front kościoła zdominowany jest przez wypiętrzoną w górę masywną wieżę zwieńczoną wysokim iglicowym hełmem. Elewacja jest bogato zdobiona układem cegieł, płycinami, blendami, maswerkami, sterczynami. We wnętrzu z dawnego wystroju zachowała się między innymi prosta, wmurowana w ścianę wschodnią przy prezbiterium ambona. W nawie głównej zastosowano drewniany strop kasetonowy z oryginalną polichromią. Jest ona sukcesywnie poddawana pracom konserwatorskim.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

W pierwszych etapach parafia korzystała z miejskiej dotacji. Od 2022 roku  prace finansowane są m.in. przez samorząd województwa z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Na kontynuację prac Urząd Marszałkowski zabezpieczył prawie 40 tysięcy złotych.

Wsparcie o łącznej sumie ponad 630 tysięcy otrzymały także 4 inne parafie:

  • p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa - na prace konserwatorsko-restauratorskie ołtarza św. Teresy oraz prace konserwatorskie przy prezbiterium oraz attyce nawy głównej w elewacji północnej kościoła
  • p.w. św. Antoniego z Padwy – na kolejny etap remontu kościoła
  • p.w. św. Józefa Rzemieślnika -  na prace remontowe przy polichromiach wielobarwnych na deskach sklepienia nawy głównej kościoła
  • p.w. śś. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – na II etap konserwacji ołtarza bocznego p.w. św. Józefa w Katedrze Bydgoskiej

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy, Parafia pw. Miłosierdzia Bożego

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor