Rewitalizacja Młyna Rothera na finiszu [RAPORT FOTOGRAFICZNY]
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Ratusz pochwalił się zdjęciami dokumentującymi ostatnie prace budowlane przy rewitalizacji gmachu Młyna Rothera. W środku funkcjonować będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury. Na początku przyszłego roku ruszą odbiory, rozruchy technologiczne oraz rozliczenie całego zadania.
Inne z kategorii
Boisko Politechniki Bydgoskiej z prestiżowym certyfikatem FIFA
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Główne wejście do budynku znajduje się od strony ul. Mennica. Przeszklona na dachu część młyna łączącego oba spichrza będzie pełnić m.in. rolę głównej klatki schodowej. Obiekt dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – m.in. wykonano podjazdy, które tak jak schody wyłożono kamiennymi płytami.
fot. UMB
Przed kompleks nie wróci już parking dla pojazdów. Zgodnie z zamysłem władz miasta odwiedzający Młyny Rothera będą mogli korzystać m.in. z wielopoziomowego parkingu typu „Park & Ride” i „Park & Go” powstającego przy ul. Grudziądzkiej.
Na tarasach zamontowano wszystkie podesty, a do grudnia potrwa montaż ostatnich elementów z granitowych okładzin. Sprawdzono także, jak prezentują się podświetlane niecki fontann, których dna wyłożone są drobną mozaiką w różnych odcieniach szarości.
fot. UMB
fot. UMB
Budynek dawnych łazienek i odtworzonej kotłowni zaadaptowano do nowych funkcji. Ratusz zapowiada, że w najbliższych tygodniach ogłoszony zostanie przetarg na rozbiórkę zbędnego szaletu wraz z amfiteatrem na Wyspie Młyńskiej, który sąsiaduje z placem budowy.
Na zewnątrz i wewnątrz
Efekt prac widoczny jest także w środku. – W gmachu spichrzy i młyna trwają typowe prace wykończeniowe. Wykonywane są ostatnie posadzki, gładzie na ścianach działowych i końcowe roboty instalacyjne. Gmach wyposażono też w charakterystyczną stolarkę drzwiową w turkusowym kolorze – opisano.
fot. UMB
Prace przy tym etapie rewitalizacji gmachu mają się zakończyć w ciągu miesiąca. Początek 2021 roku to – odbiory, rozruchy technologiczne i rozliczenie całego zadania. Inwestycja pochłonęła ponad 100 mln zł, a jedną czwartą tej sumy pozyskano z funduszy unijnych.
Obiektem zarządzać będzie Park Kultury – nowa miejska instytucja, której pierwszym dyrektorem został Sławomir Czarnecki. Instytucja odpowiedzialna jest za aranżację wnętrz i przygotowanie wystaw. Stworzono już pierwszy projekt, choć na razie poza murami kompleksu. Nosi on tytuł „Węzły – miasto w sieci” i opowiada o przemysłowym dziedzictwie Bydgoszczy i miastotwórczej roli rzeki.
źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy