Smog monitorowany. Zobacz sam [MAPA ONLINE]
Widok serwisu monitorującego stan powietrza w Bydgoszczy
Pięć czujników pyłów zawieszonych, które mogą powodować tzw. smog, miasto zamontowało na terenie Bydgoszczy w ramach projektu międzynarodowego CitiEnGov. Teraz każdy może sprawdzić on line stan jakości powietrza w interesującej nas lokalizacji - poinformował oficjalny serwis Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Młyny Rothera domem dla najpiękniejszej kawiarni Europy. Zachwyciła ekspertów
Sensory zostały zamontowane w pięciu bydgoskich szkołach: w Starym Fordonie (Szkoła Podstawowa nr 4 ), na Miedzyniu (Zespół Szkół nr 8), Błoniu (Zespół Szkół nr 12), Osowej Górze (Szkoła Podstawowa nr 64) i na Bartodziejach (Zespół Szkół Medycznych dr. E. Warmińskiego). Dzięki nim możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online.
Wystarczy wejść na stronę
https://map.airly.eu/pl/#latitude=53.11952&longitude=17.96612&id=1111
i sprawdzić aktualne pomiary klikając na jeden z pulsujących sensorów. Czujniki odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone.
Dzięki temu jest możliwość sprawdzenia zarówno stanu powietrza, jak i stopnia stężenia pyłów zawieszonych, a także temperatury, wilgotności powietrza i ciśnienia barometrycznego. Można także sprawdzić, jaki był stan powietrza dla danej lokalizacji w ciągu ostatnich 24 godzin (klikając przycisk „Animacja”).
Wskazania z sensorów są dostępne on-line całodobowo. Sensory zostały umieszczone celowo właśnie w szkołach – chodzi o zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży w zakresie jakości powietrza i ochrony klimatu.
Czujniki pomiaru pyłu PM10 zostały zakupione w ramach pilotażowego programu międzynarodowego projektu Interreg Central Europe CitiEnGov: Miasta dla dobrego zarządzania energią, realizowanego poprzez Zespół ds. Zarządzania Energią . Oprócz głównych pomiarów pyłu o ziarnistości 2,5 oraz 10 mikrometrów, urządzenia pozwalają m.in. na pomiar temperatury, ciśnienia oraz wilgotności.
Pył PM2,5 oraz PM10 jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może dostawać się głęboko do płuc. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
Źródło: Oficjalny serwis Bydgoszczy