Bydgoszcz Dzisiaj 10:47 | Redaktor
Spacer przez międzywojnie. Wystawa opowiada o Bydgoszczy w latach 20. i 30. XX wieku [ZAPROSZENIE]

fot. MOB

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy otwarto wystawę stałą zatytułowaną „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Ekspozycja prezentuje miasto w szczególnym okresie dwudziestolecia międzywojennego – jako żywy, wielokulturowy organizm przestrzenny i społeczny, kształtujący się na nowo po powrocie do Polski w 1920 roku.

Wystawa ma charakter interaktywny i ukazuje złożoność procesów, które ukształtowały Bydgoszcz po zakończeniu zaborów. Jak podkreślają organizatorzy, „miasto przedstawione zostało jako organizm przestrzenny i społeczny, funkcjonujący w konkretnym przedziale czasowym”. Zwiedzający zostają zaproszeni do wyjątkowego spaceru po historycznym centrum miasta – od Starego Rynku, przez Mostową, plac Teatralny i ulicę Gdańską, aż do placu Wolności.

Podróż ta nie jest jedynie wędrówką w przestrzeni – to również podróż w czasie. Ekspozycja pozwala dostrzec, jak z miasta lokacyjnego Bydgoszcz przekształcała się w nowoczesny ośrodek o znaczeniu regionalnym – leżący na styku Pomorza, Kujaw i Wielkopolski. Taki sposób narracji umożliwia „nawarstwienie elementów kulturowych z różnych czasów”, co czyni wystawę nie tylko historycznym przeglądem, ale też rodzajem przewodnika po tożsamości miasta.

Szczególną rolę w wystawie odgrywa twórczość Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Fragmenty jego powieści Most Królowej Jadwigi prowadzą zwiedzających przez kolejne etapy spaceru, pełniąc funkcję literackiego przewodnika po Bydgoszczy lat 20. i 30. „Cytowane fragmenty jego powieści prowadzą odbiorcę po kolejnych miejscach tytułowego spaceru”, czytamy w opisie ekspozycji.

Wystawa została podzielona na dwie główne części, odpowiadające układowi przestrzennemu sal muzealnych. W pierwszej, mieszczącej się w zabytkowym wnętrzu z drewnianym stropem, odwiedzający znajdą wprowadzenie do tematyki ekspozycji – informacje o historii Bydgoszczy, strukturze władzy miejskiej, handlu i rzemiośle, mozaice wyznaniowej oraz symbolice miejskiej. Druga, główna część ekspozycji, mieści się w przestrzeni o nowoczesnym charakterze i skupia się na codziennym życiu mieszkańców oraz rozwoju miasta.

Centralnym punktem tej części są dwa stoły multimedialne, które łączą funkcje makiety, informatora i ekspozytora ikonograficznego. Pierwszy z nich przedstawia okolice Starego Rynku, Mostowej, Brdy i placu Teatralnego – ukazuje znaczenie tych miejsc jako centrów administracyjnych, handlowych i kulturalnych. Drugi stół koncentruje się na ulicy Gdańskiej i placu Wolności, prezentując zagadnienia związane z rozrywką, usługami i miejskimi uroczystościami. „Rozwiązanie tego typu ułatwia przedstawienie treści dotyczących handlu i usług, rozrywki (hoteli, kawiarni, restauracji) oraz obchodów ważnych uroczystości” – zaznaczają twórcy wystawy.

W ekspozycji nie zabrakło również tematów związanych z przemysłem, miejskimi inwestycjami, a także życiem codziennym mieszkańców – zarówno Polaków, jak i przedstawicieli mniejszości narodowych. Na uwagę zasługuje prezentacja dokumentacji dotyczącej relacji polsko-niemieckich, której symbolem stały się dzieje Wieży Bismarcka.

Zwieńczeniem spaceru po wystawie jest część poświęcona samemu muzeum, którego historia sięga międzywojnia. „Z dzisiejszej perspektywy, zakończenie wędrówki po ekspozycji w tym miejscu stanowić ma potwierdzenie tezy, iż właśnie w muzeum dokonuje się poznanie dziejów miasta” – wskazuje kuratorka wystawy, Anna Nadolska.

Wystawa wykorzystuje różnorodne środki przekazu – od gablot z dokumentami, plakatami, reklamami i przedmiotami codziennego użytku, przez „retrospektywne okna pamięci” w postaci multimediów, aż po specjalną przestrzeń edukacyjną przygotowaną z myślą o najmłodszych. To właśnie tam dzieci mogą poprzez gry i zabawy utrwalić wiedzę zdobytą podczas zwiedzania.

Ekspozycja „Od Starego Rynku do placu Wolności” to nie tylko podróż w przeszłość – to zaproszenie do refleksji nad tożsamością współczesnej Bydgoszczy i zachętą do indywidualnych spacerów po mieście. Jak podsumowują organizatorzy, wystawa ma „zachęcić do konfrontacji zdobytej na ekspozycji wiedzy z rzeczywistością, wycieczek po mieście i indywidualnego odkrywania jego ukrytych znaczeń”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->