Bydgoszcz 19 lip 08:56 | Redaktor
STOP budowie kąpieliska w Parku Centralnym w Bydgoszczy. Jest petycja

Kąpielisko miejskie w Berlinie/fot. Miasto Jest Nasze/Bydgoski Ruch Miejski

Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski protestuje przeciwko budowie kąpieliska w Parku Centralnym. Uruchomiło w Internecie petycję. Na razie nie ciesz się ona wielką popularnością - swoje podpisy złożyło niespełna 160 osób (dane na 19 lipca, godz. 6.00).

Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji – mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan. Zdobyliśmy na ten cel odpowiednie środki, teraz zlecamy projekt i budowę. Zakładam, że w okresie letnim to miejsce będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem jak nasza olimpijska  „Astoria”, która bije kolejne rekordy popularności.

Na początku lipca miasto ogłosiło przetarg na projekt i budowę. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie bydgoszczan. I pojawił się też pierwszy poważny protest. Swoje stanowisko opublikowało stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski, które nawet uruchomiło w Internecie specjalną petycję. Stowarzyszenie uważa, że:

  • podstawowy warunek, który powinien być spełniony, to brak ingerencji w zieleń: drzewa, krzewy, trawy, jak również zachowanie nienaruszonych terenów podmokłych
  • zakładamy jedynie nieznaczne utwardzenie/podwyższenie alejek naturalnymi materiałami bądź budowę drewnianych kładek nad obszarem podmokłym
  • postulujemy o nie tworzenie kąpieliska w formie jeziorka/zakola, tylko udostępnienia brzegu rzeki
  • w związku z powyższym należy wykonać łatwiejszy dostęp do wody w istniejących warunkach naturalnych (złagodzenie brzegu)

zamiast plaży ingerującej w naturalny teren, proponujemy pływający pomost – przykłady:

Miejskie kąpielisko - Warszawa, 1967 rok, Miejskie kąpielisko - Berlin

Miejskie kąpielisko - Kopenhaga

Miejskie kąpielisko - Paryż

Zdjęcia: Miasto Jest Nasze

  • nie należy budować tam dróg dojazdowych, parkingów, betonowych placów, miejsc postoju food trucków, zaplecza infrastrukturalnego
  • mniej przekształcony teren to niższe koszty utrzymania, w tym cały rok poza sezonem letnim, kiedy miejsce nie będzie używane
  • zwracamy uwagę na trudne i kosztowne warunki jakiekolwiek inwestycji w gruncie nad samym brzegiem rzeki (przykład Nordic Astrum)
  • należy wziąć pod uwagę, że planowana jest w pobliżu duża inwestycja drogowa – przebudowa/rozbudowa Mostu Pomorskiego, co będzie przeszkadzać w budowie/użytkowaniu kąpieliska.

Stowarzyszenie zapowiada też: zawnioskujemy o opinię o bydgoskiej inwestycji do specjalistów: nowopowołanego Zespołu ds. ochrony drzew i krzewów w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Ośrodka Zrównoważonego Rozwoju w Instytucie Ochrony Środowiska.

Źródło: Bydgoski Ruch Miejski, bydgoszcz.pl

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor