Tak będzie wyglądał mural upamiętniający Bydgoski Marzec. Konkurs rozstrzygnięty
mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)
„Protest” to tytuł malowidła, które powstanie na szczytowej ścianie budynku przy ul. Jagiellońskiej 38. Miasto rozstrzygnęło konkurs na upamiętnienie Bydgoskiego Marca’1981 roku.
Inne z kategorii
Boisko Politechniki Bydgoskiej z prestiżowym certyfikatem FIFA
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Stworzenie muralu to jeden z elementów obchodów 40. rocznicy tzw. prowokacji bydgoskiej – siłowego usunięcia działaczy NSZZ „Solidarność” z sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, które doprowadziło do jednego z największych strajków w okresie PRL.
– Zależało nam na tym, aby w obchodach Bydgoskiego Marca pojawił się przynajmniej jeden trwały element, który pozwoli nam zachować pamięć o tamtych wydarzeniach i skłoni do refleksji – mówił podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)
Na konkurs zgłoszono 12 prac. Komisja, w skład której weszli także bohaterowie Marca, Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk, wybrała projekt „Protest”, autorstwa Tomasza Smieszkoła i Dawida Celka. Artyści na swoim koncie mają już jeden z bydgoskich murali. W 2019 roku na ścianie bloku przy ul. Karpackiej 39c zrealizowali malowidło upamiętniające 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
Swoją obecną pracę opisują tak:
Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie.
Profesor Dariusz Markowski wskazał, że jury starało się wybrać projekt uniwersalny, skłaniający do refleksji i pobudzający emocje. - Mural ma charakter edukacyjny, wielowymiarowy, symboliczny. Chcielibyśmy, żeby ten przekaz trafiał również do młodych – dodał plastyk miasta Marek Iwiński.
Na realizację projektu autorzy mają czas do 30 lipca. Otrzymają 5 tys. zł nagrody i 25 tys. na wykonanie muralu.
Marzec, który na stałe wpisał się do kalendarza bydgoszczan [HISTORIA]
Rolniczy protest na Dworcowej. Władze grały na zwłokę [HISTORIA]