Bydgoszcz 7 lip 11:37 | Redaktor
Telewizyjny Tygodnik Bydgoski: Bydgoskie autobusy – mówią autorzy niezwykłej publikacji [WIDEO]

Podczas VII Zlotu Zabytkowych Autobusów (22 czerwca) w Bydgoszczy Stanisław Sitarek podpisywał album miłośnikom komunikacji/fot. własna

Na początku czerwca ukazała się książka „Bydgoskie Autobusy” autorstwa Stanisława Sitarka i Dariusza Falkowskiego. To druga po „Bydgoskich Tramwajach” tak obszerna monografia, w której przedstawiono dzieje komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Tym razem poświęcona jest bydgoskim autobusom.

Zawarta w publikacji historia obejmuje opis od czasów ich zarania aż po czasy współczesne. Aby poszczególne tematy były czytelne, podzielono ją na poszczególne rozdziały i przedstawiono w formie kalendarium.

Przedstawiamy rozmowę z autorami publikacji:

 

W monografii ujętych zostało możliwie jak najwięcej spraw i kwestii dotyczących omawianego zagadnienia. Ukazany został żmudny proces formowania sieci komunikacji autobusowej — tworzenia nowych linii, przedłużania istniejących, a także, w miarę możliwości i dostępności źródeł, zmian tras — czasowych i stałych. Drugą ważną kwestią, którą podjęto w opracowaniu, jest tabor. Wyszczególnione zostały cztery „kroki milowe” bydgoskiej komunikacji autobusowej — gdy wprowadzenie do ruchu nowszego typu taboru poprawiałow dużym stopniu komfort podróżowania pasażerów, co miało miejsce w latach: 1950 (pierwsze fabrycznie nowe „Mavagi”), 1966 (pojemne „Jelcze” „ogórki”), 1981 (niezawodne i duże „Ikarusy”) i 1997 (początek wprowadzania nowoczesnego taboru marki „Volvo”).

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor