W przychodni „Leśna” znów będą leczyć. Jak wyniesie się dawny najemca
fot. Anna Kopeć
Miasto wyłoniło już firmę, która poprowadzi w dawnej przychodni „Leśna” działalność leczniczą. Niestety, spółka nie może jeszcze zacząć pracy przy Czerkaskiej – budynek wciąż jest zajęty przez dawnego użytkownika.
Inne z kategorii
Boisko Politechniki Bydgoskiej z prestiżowym certyfikatem FIFA
Nowa przepławka i nowe schody na Wyspie Młyńskiej
Przypomnijmy: w maju Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział NZOZ „Leśna” (ul. Czerkaska 22) umowę ze względu na zagrożenia zdrowia i życia pacjentów. Nie można było tam skorzystać ani ze świadczeń specjalistycznych, ani z podstawowej opieki zdrowotnej. – Zaczęły do nas masowo docierać skargi: pacjenci mówili, że nie ma lekarzy, że nie mogą mieć wizyt domowych, kontynuować farmakoterapii, bo nie ma kto wypisać recept – tłumaczyła rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ, Barbara Nawrocka. Po kontroli umowę z placówką zerwano.
Jednocześnie zapowiedziono podjęcie starań, by w budynku przy Czerkaskiej usługi zdrowotne zaczęła świadczyć inna firma. – Prosiliśmy miasto, żeby zachować tam przychodnię ze względu na pacjentów, żeby był tam dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej specjalistycznej opieki – tłumaczy Hanna Krzyżanowska, kierownik sekcji skarg i wniosków wojewódzkiego NFZ.
Miasto przychyliło się do tej prośby. W przetargu na działalność leczniczą wyłoniło spółkę Słoneczny Park. Umowy jednak podpisać z nią nie można – bo w budynku wciąż jest dawny użytkownik. – Jak mniemamy, ta firma nie może do nas wystąpić o zawarcie umowy, ponieważ nie ma jeszcze praw do tego lokalu, mimo że wygrała przetarg – mówi Krzyżanowska.
Administracja Domów Miejskich, która zarządza budynkiem przy Czerkaskiej, wypowiedziała firmie prowadzącej „Leśną” umowę najmu już maju. Użytkownik miał „wyprowadzić się” do końca czerwca. ADM 2 lipca wysłała do niego pismo wzywające do dobrowolnego opuszczenia budynku. Miał na to siedem dni od daty otrzymania pisma. – ADM prowadzi rozmowy z użytkownikiem w celu przejęcia opróżnionego budynku. W przypadku nieprzekazania budynku Spółka skieruje sprawę do sądu – informuje Marlena Budzińska z Biura Zarządu „ADM” Sp. z o.o. w Bydgoszczy.
Warto dodać, że skandal w NZOZ „Leśna” związany był nie tylko z brakiem świadczeń dla pacjentów, ale i z nielegalną działalnością na tyłach placówki – w pomieszczeniach przerobionych z gabinetów uruchomiono nielegalny dom opieki, w dodatku z naruszeniem standardów bezpieczeństwa. Prokuratura prowadzi śledztwo, w sprawie narażenia na utratę zdrowia i życia przebywających tam osób.
Więcej o NZOZ „Leśna” czytaj:
Brak lekarzy i masowe skargi. W „Leśnej” na razie leczenia nie będzie
O nielegalnym domu opieki:
Prokurator wkracza do przychodni „Leśna”. Działa tam nielegalny dom opieki
W „Leśnej” narażali mieszkańców na utratę życia. Prokuratura wszczęła śledztwo