Dom i ogród 6 cze 09:03 | Redaktor
Jak urządzić taras w stylu boho – pomysły na wygodny relaks [REKLAMA]

fot. nadesłane

Wygodna strefa do wypoczynku na świeżym powietrzu powinna być przytulna i przyjazna dla użytkowników. Do szczególnie lubianych tendencji aranżacyjnych w takich miejscach zaliczają się zwłaszcza rozwiązania w klimacie boho – luźnym, niezobowiązującym i nastrojowym.

Jak urządzić taras boho? Czym powinien się on wyróżniać? Jakie meble i dekoracje powinny się na nim pojawić? Kilka wskazówek przedstawimy w dzisiejszym tekście.

Styl boho w aranżacji przestrzeni do wypoczynku – podstawowe zasady

Taras boho to czysta swoboda w kształtowaniu przestrzeni. Nurt ten nie ma bowiem ściśle określonych ram, których trzeba się trzymać, by zbudować miejsce do relaksu. Zamiast tego liczy się indywidualne podejście i eklektyczność. Trudno się temu dziwić – w końcu styl ten wiąże się ściśle z artystycznymi środowiskami (od których wziął swoją nazwę) oraz okresem hippisowskim. Liczy się zatem przytulność, wygoda i swoboda.

Przestrzenie boho łączą rozmaite rozwiązania. Można umieścić w nich zróżnicowane meble, niekoniecznie należące do jednego zestawu. Podobnie jest z dekoracjami – bywają to pamiątki z podróży, antyki lub przedmioty stylizowane na vintage. Na tarasach boho dominują naturalne materiały, w tym zwłaszcza surowe drewno, wiklina czy rattan, a także wszechobecne tekstylia – na siedziskach tapicerowanych mebli, poduszkach i dywanikach. Wszystko razem buduje przytulny i nastrojowy klimat, wręcz idealny do przyjemnego spędzania czasu na zewnątrz.

Modne meble boho na balkon czy taras – co wybrać?

Na balkonach i tarasach boho chętnie umieszcza się wyposażenie z naturalnych materiałów. Można zdecydować się choćby na meble ogrodowe od Bazkar. Bywają to zwłaszcza:

  • meble drewniane,
  • meble plecionkowe z rattanu lub wikliny.

Konstrukcje utrzymuje się w naturalnych kolorach surowców i uzupełnia miękkimi poduchami, które poprawiają komfort siedzenia oraz wpływają korzystnie na estetykę.

Oprócz naturalnych mebli niekiedy stosuje się stylizowane wyposażenie z tworzyw sztucznych. Bywają to fotele, sofy i stoliki polipropylenowe o powierzchni imitującej fakturę drewna lub plecionki. Innym rozwiązaniem są produkty z technorattanu, czyli trwałych włókien polietylenowych. Są one znacznie odporniejsze na czynniki atmosferyczne, a przy tym wyróżniają się ciekawym wyglądem.

Dodatki na tarasy boho – jak ozdobić przestrzeń do relaksu?

Na tarasach boho nie da się obyć bez pięknych dodatków – to one przede wszystkim budują klimat. Podstawą są tekstylia funkcjonalne, czyli wspomniane już:

  • poduszki,
  • dywaniki,
  • zasłony.

Mogą być zdobione rozmaitymi motywami geometrycznymi i folkowymi deseniami z różnych zakątków świata. Obok siebie potrafią współistnieć indiańskie plecionki oraz motywy kurpiowskie. Dużą popularnością cieszy się rękodzieło, w tym choćby wielobarwne makatki i makramy, które zawiesza się na ścianach, by zbudować atmosferę przytulności.

Nie zapominajmy o zieleni. Podobnie jak na tarasach w duchu urban jungle w boho dominują rośliny zielone zasadzane w donicach ceramicznych – klasycznych lub szkliwionych na różne kolory. Chętnie stosuje się też plecionkowe osłonki, które pięknie wpisują się w całą przestrzeń.

Oświetlenie w duchu boho – jakie lampy wybrać?

Ważną rolą w tworzeniu miejsca do wypoczynku odgrywa oczywiście dobrze przemyślane oświetlenie tarasu, które pozwala bezpiecznie przemieszczać się lub odpoczywać na zewnątrz po zapadnięciu ciemności. Oprócz podstawowych lamp ściennych czy sufitowych świetnie sprawdzają się także girlandy lampek LED, podwieszane na ścianach lub balustradach. Poza nimi można także wykorzystać lampiony i świece w ozdobnych kandelabrach. Dzięki nim tworzy się wyjątkowe miejsce, do którego chętnie wraca się, by odpocząć z dala od miejskiego zgiełku.

Klimatyczny taras boho – podsumowanie

Tarasy boho to swoboda, przytulność i klimat, który sprzyja błogiej regeneracji sił. Cieszy się wielką popularnością wśród indywidualistów i artystów, tak naprawdę jednak jest to tak bogata tendencja, że każdy jest w stanie znaleźć w niej coś dla siebie.

 

Artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor