Finanse 24 cze 15:29 | Redaktor
Błędy medyczne: śmierć na skutek błędu lekarskiego. Rodzina może ubiegać się o zadośćuczynienie, odszkodowanie

fot. ilustracyjna, nadesłane/domena publiczna

Najpoważniejszym i zarazem najtragiczniejszym skutkiem błędu medycznego jest śmierć pacjenta. Statystyki potwierdzają setki tysięcy takich przypadków. Na taką liczbę składają się głównie: nieprawidłowa diagnoza, przeprowadzenie zbędnej operacji czy też np. zakażenie podczas pobytu w szpitalu.

Oczywiście nie każdy pacjent, który zmarł w szpitalu, jest ofiarą błędu w sztuce lekarskiej. O takim błędzie mówimy wówczas, gdy działania personelu były niezgodne z aktualną wiedzą i sztuką medyczną oraz, gdy nie dołożono wszelkich starań, aby pomóc choremu. W takich sytuacjach możemy starać się pociągnąć do odpowiedzialności personel szpitala.

Śmierć w wyniku błędu lekarskiego niesie ze sobą przede wszystkim cierpienie osób najbliższych i ból psychiczny. W tego typu sytuacjach mówimy o zadośćuczynieniu. Dodatkowo śmierć członka rodziny może mieć przełożenie na byt materialny oraz sytuację finansową pozostałych jej członków. W tego typu sytuacjach mówimy już o odszkodowaniu. Ponadto, gdy członek rodziny prowadził gospodarstwo domowe wraz ze zmarłym lub pozostawał na jego utrzymaniu, to przysługuje mu również renta alimentacyjna.

Wbrew pozorom śmierć w wyniku błędu lekarskiego nie należy do rzadkości. Niemniej, niska świadomość przysługujących praw sprawia, że mało osób decyduje się dochodzić należnych im środków. Bardzo często rodzina pozostaje bezradna wobec machiny urzędniczej szpitala, dodatkowo przygnieciona bólem po stracie nie jest w stanie walczyć o swoje prawa i sprawiedliwość.

Mimo wszystko warto pamiętać, że to, o czym piszemy powyżej, to prawa, które przysługują każdemu obywatelowi naszego kraju i są one niezbywalne. Dodatkowo dochodzenie swoich praw powoduje, że szpitale przestają być bezkarne i proceder braku odpowiedzialności personelu może zostać zatrzymany.

Dlatego jeśli zetknęliście się Państwo z podobnymi sytuacjami i nadal wahacie się, czy warto sięgnąć po należne środki, naprzeciw Waszym prośbom wychodzi nasza kancelaria, która zweryfikuje i poprowadzi Państwa sprawę na każdym jej etapie, zdejmując z Waszych barków ciężar negocjacji, procesów i powrotu do bolesnych wspomnień.

art. reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor