Finanse 9 cze 16:01 | Redaktor
Jak oszczędzać na emeryturę? Czy warto założyć lokatę?

fot. ilustracyjna,nadesłane

Rosnący poziom zamożności Polaków nie przekłada się niestety na realną wysokość emerytur. Wszystkie dane statystyczne mówią o tym, że ich wartość (w stosunku do obecnej pensji) będzie aktualnie spadać. Dlaczego tak się dzieje i jak się w takiej sytuacji zabezpieczyć na przyszłość?

Spadająca wartość emerytur

Jak oszczędzać na emeryturę?

Spadająca wartość emerytur

Niestety wartość emerytur w Polsce będzie cały czas spadać. Co do tego już nikt właściwie nie ma wątpliwości. Część pracowników próbuje po prostu wizję tę ignorować, natomiast nie jest to najlepsze wyjście w obecnej sytuacji. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, jak aktualna sytuacja będzie wpływała na naszą przyszłość. Świadomość, że sytuacja ta jest nieunikniona, pozwala jakoś się na nią przygotować i podjąć kroki zapobiegawcze i zabezpieczające przyszłość. Zanim jednak o nich, warto przypomnieć kilka oczywistych faktów.

W Polsce poziom zamożności stale rośnie. Przekłada się to oczywiście także na wysokość emerytur, natomiast trzeba sobie jednocześnie zdawać sprawę, że wzrost cen pochłania obecnie około 30% wzrostu emerytur. Finalnie więc ta zmiana na lepsze nie jest na co dzień przez emerytów dostrzegana. Sytuacja dzisiejszych rencistów i emerytów jest jednak o niebo lepsza niż to, co czeka kolejne roczniki. Według wyliczeń OECD prognozowana wysokość przyszłej emerytury w stosunku do zarobków otrzymywanych bezpośrednio przed przejściem na nią będzie coraz niższa. Dzisiaj emerytura to około 56% ostatniej pensji, w 2030 roku będzie to już tylko 47%, trzydzieści lat później może się okazać, że wysokość ta spadnie poniżej 30%. Nie są to dobre informacje dla przyszłych emerytów, warto jednak zdawać sobie sprawę, że wynikają one z kilku niezmiennych na tym etapie zjawisk:

liczba emerytów stale rośnie, ponieważ długość życia się wydłuża, przede wszystkim dzięki lepszej opiece zdrowotnej, maleć będzie liczba osób w wieku produkcyjnym, które „zarabiają” na utrzymanie emerytów; im większa różnica między liczbą aktywnych zawodowo a emerytami, tym sytuacja tych ostatnich się szybciej się pogarsza. Stale rosną koszty życia i przewidywać można, że trend ten się raczej nie odwróci.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur powinny skłaniać do podjęcia różnorodnych działań. Sposobem na podwyższenie wysokości emerytur są dodatkowe, dobrowolne składki opłacane przez pracownika. Szczególnie powinni o nich myśleć także samozatrudnieni, którzy będą w trudnej sytuacji emerytalnej. Pomóc mają także Pracownicze Plany Kapitałowe, choć ich popularność jest znacznie niższa niż zakładał rząd. Rozwiązaniem bezpiecznym i niezależnym od fantazji rządzących są natomiast indywidualne, prywatne lokaty, które pozwalają oszczędzać tyle, ile jesteśmy w danym momencie w stanie. Na lokatowy.pl szybko możesz porównać najpopularniejsze obecnie oferty. Podstawowym plusem lokaty jest to, że ty i tylko ty jesteś jej właścicielem. To, co się z nią stanie, zależy wyłącznie od ciebie, a nie od kolejnych zmian prawnych. W końcu również od właściciela lokaty zależy, kiedy i ile chce wpłacać. W lepszych finansowo miesiącach na lokatę można wpłacić więcej, w gorszych - mniej lub nic. Wszystko oczywiście zależy od typu podpisanej umowy, natomiast banki dają tutaj duże pole możliwości, czego nie można powiedzieć ani o PPK ani o innych funduszach emerytalnych. Warto o tych wszystkich możliwościach pomyśleć już teraz, aby za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nie martwić się o codzienne funkcjonowanie.

Reklama

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor