Finanse 11 paź 11:04 | Redaktor
Kalkulator kredytowy – sposób na optymalną ofertę kredytu gotówkowego [REKLAMA]

fot. ilustracyjna, freepik.com

Kredyt gotówkowy niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród klientów banków. Dla osób zastanawiających się nad zaciągnięciem zobowiązania bardzo ważne jest, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę oraz zredukować związane ze świadczeniem koszty. Pomocnym narzędziem może okazać się wtedy kalkulator kredytowy online. Jak on działa i dlaczego warto z niego korzystać?

Kredyt gotówkowy – popularny produkt finansowy

Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) wskazują, że w kwietniu 2023 roku nastąpił wzrost liczby zobowiązań gotówkowych, które banki i SKOK-i udzieliły swoim klientom (w porównaniu do kwietnia 2022 roku). Warto jednak dodać, że w ujęciu wartościowym (po uwzględnieniu wpływu inflacji) nie wiąże się to z realnym wzrostem.

Nie zmienia to jednak faktu, że kredyty gotówkowe niezmiennie są jednym z popularniejszych produktów finansowych. Konsumenci z różnych przyczyn decydują się na zaciągnięcie zobowiązania. Oprócz potrzeb finansowych do takiego działania przyczynia się stosunkowo szybki i prosty proces wnioskowania oraz dowolność w dysponowaniu pożyczonymi od banku środkami.

Kredyt gotówkowy jest jednym z rodzajów zobowiązań konsumenckich i z tego względu jego maksymalną wysokość określają przepisy prawne. Obecnie wynosi ona 255 550 zł i instytucje finansowe nie mają możliwości oferowania swoim klientom wyższych kwot w ramach tego rodzaju świadczenia.

Z kolei maksymalny okres kredytowania, jaki uwzględniają dostępne na rynku oferty, to 10 lat. Aspekt ten nie wynika jednak z obowiązującego prawa, tylko z polityki banków, które chcą w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko ewentualnej niewypłacalności dłużnika.

Zobowiązanie gotówkowe powstaje w momencie, gdy klient podpisze umowę z przedstawicielem placówki. Od tego momentu jest on zobowiązany do zwrócenia pożyczonych pieniędzy wraz z wszelkimi kosztami usługi, które uwzględniono w dokumentach.

Dłużnik powinien spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem. W przeciwnym razie brak terminowości może przełożyć się m.in. na naliczenie odsetek karnych, wygenerowanie negatywnej historii kredytowej i późniejsze problemy z zaciągnięciem innego zobowiązania.

Kredyt gotówkowy – na co klient może wydać pieniądze?

Z punktu widzenia wielu klientów jedną z naczelnych zalet kredytu gotówkowego wydaje się możliwość przeznaczenia go na praktycznie dowolny cel. Warto jednak jeszcze raz zaznaczyć, że to zobowiązanie konsumenckie.

Wobec tego oferta nie jest kierowana do przedsiębiorstw i spółek z osobowością prawną, a kredyt gotówkowy nie służy do finansowania wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Osoby prawne, które zdecydują się na zaciągnięcie zobowiązania, mogą natomiast wydać pieniądze w dowolny sposób. Ponadto nie są wówczas w żaden sposób zobowiązane do dokumentowania swoich wydatków ani konsultowania ich z bankiem.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie InfoKredyt 2022 (został on opracowany przez Związek Banków Polskich), klienci z Polski często przeznaczają pożyczone od instytucji finansowych pieniądze na wydatki związane m.in. z:

  • kupnem sprzętu RTV i AGD;
  • kupnem pojazdu;
  • spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań;
  • kupnem umeblowania;
  • remontem mieszkania lub domu;
  • bieżącymi kosztami życia.

Gdzie szukać kredytu gotówkowego i jak wybrać najlepszą ofertę?

Poszukiwanie najlepszej oferty kredytu gotówkowego można rozpocząć na własną rękę. Jedna z opcji to samodzielne odwiedzanie stron internetowych lub oddziałów poszczególnych banków, a następnie porównywanie warunków ofert każdej z instytucji.

Innym rozwiązaniem, które pozwoli wyłonić najlepszą ofertę znacznie szybciej i w łatwiejszy sposób, jest skorzystanie z kalkulatora kredytu gotówkowego na Bankier SMART. Narzędzie powstało po to, aby umożliwić klientom oszacowanie przewidywanego kosztu pożyczki oraz wyodrębnienie ofert o najkorzystniejszych warunkach.

Wystarczy, że użytkownik uzupełni dostępne pola o pożądaną kwotę kredytu i okres spłaty zobowiązania. Może również uściślić swoje wyszukiwanie, wpisując takie dane jak:

  • sposób naliczenia prowizji (opłacana osobno, powiększająca lub zmniejszająca kwotę kredytu albo nieuwzględniana);
  • rodzaj rat (równe lub malejące);
  • wysokość prowizji;
  • wysokość oprocentowania kredytu.

Następnym krokiem jest kliknięcie polecenia „Oblicz”, na skutek czego kalkulator generuje uporządkowane zestawienie ofert kredytów. Co więcej, pod nimi znajduje się wykres ze szczegółami wyliczenia oraz harmonogram spłat. Podczas tworzenia rankingu ofert narzędzie bierze pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Kalkulator kredytowy jest więc bardzo przydatnym narzędziem. Działa szybko i intuicyjnie i nie wymaga prowadzania wielu szczegółowych danych. Warto podkreślić, że to w pełni bezpieczne narzędzie, które generuje zestawienie ofert banków wyłącznie na podstawie aktualnych danych.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że przestawiane przez kalkulator wyliczenia są szacunkowe i służą ułatwieniu procesu poszukiwania najlepszej oferty. Na ich podstawie użytkownik ma możliwość późniejszego zweryfikowania propozycji poszczególnych banków. Szczegółowe warunki oferty kredytu gotówkowego to kwestia indywidualna – placówka zaproponuje je klientowi po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt gotówkowy?

Współcześnie staranie się o kredyt gotówkowy jest bardzo proste. Większość instytucji finansowych umożliwia swoim klientom złożenie wniosku online, w tym przy pomocy bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. Przyszły kredytobiorca może zostać przekierowany na stronę wybranego banku również za pośrednictwem wspomnianego kalkulatora kredytowego.

W przypadku zdalnego wnioskowania o zobowiązanie zazwyczaj konsument podpisuje umowę z bankiem w oddziale instytucji lub po dostarczeniu dokumentu przez kuriera pod wskazany adres. Jest to możliwe dopiero po tym, jak placówka dokona oceny jego zdolności kredytowej i wyda pozytywną decyzję. Przed tym należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność jej wszystkich zapisów.

 

art. reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor