Finanse 20 lip 13:23 | Redaktor
Na PUE ZUS można już sprawdzić stan swojego konta emerytalnego

mat. ilustracyjny/ZUS, archiwum

ZUS zakończył generowanie i udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2021 rok. W tym roku informację otrzymają ponad 23 mln osób. Tak jak i w zeszłym roku ZUS udostępnił IOSKU wyłącznie w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Informacja o stanie konta ubezpieczonego została przygotowana dla wszystkich osób, które mają odprowadzoną choćby jedną składkę do ZUS. Odwzorowuje stan naszych środków na koncie emerytalnym na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę zgromadziliśmy na subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego.

W informacji znajdziemy również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2021 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki.

zrzut ekrany, ZUS

Podobnie jak w ubiegłym roku ZUS nie wysyłał do ubezpieczonych informacji w formie papierowej, tylko udostępnił je w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego należy wejść na PUE ZUS w „Panel ubezpieczonego”, w menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2021 r.”

Instrukcja, jak zarejestrować konto na PUE ZUS, znajduje się tutaj.

informacja prasowa, Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim (zmiany – redakcja)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor