Akademia Patriotyczna zaprasza na cykl gawęd. Na początek o Piastach
fot. Anna Kopeć
W środę (15 stycznia) w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych rozpocznie działalność Akademia Patriotyczna „Gawęda”. Historyk Małgorzata Jarocińska zaprasza na cykl ośmiu spotkań o czasach piastowskich.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Dzieje plemion na ziemiach polskich, epoka pierwszych Piastów (do Bolesława Krzywoustego), ciekawostki z ich życia, rozbicie dzielnicowe, sprowadzenie Krzyżaków, budowanie silnego państwa przez Kazimierza Wielkiego, ustrój, rola Kościoła, gospodarka, kultura – więcej o tym wszystkim dowiedzą się słuchacze Akademii podczas spotkań odbywających się do czerwca włącznie. – Przewidujemy przynajmniej jedną wycieczkę krajoznawczą szlakiem piastowskim. Przekonacie się, że czasy piastowskie, zwłaszcza w konwencji gawędy, wcale nie są nudne! – zachęcają organizatorzy i zapraszają wszystkich chętnych.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 stycznia o 17.00 w BCOP przy ul. Gdańskiej 5, będzie miało charakter organizacyjny, służący uzgodnieniu terminów spotkań, począwszy od spotkania lutowego.
Organizatorzy zaznaczają, że miejsce spotkania jest wyjątkowe. – To stąd przez kilkadziesiąt lat promieniowała na cały kraj najlepszą literaturą polską i światową słynna „Księgarnia Współczesna”, prowadzona przez wyjątkowego księgarza – Mirosława Michałowskiego, sprowadzającego do tej placówki prawdziwe białe kruki, nieosiągalne na krajowym rynku księgarskim w trudnych latach PRL. Wierzymy, że to miejsce, natchnione duchem naszej kultury i historii, pomoże choć trochę ambitnej misji oświatowej Akademii Patriotycznej – piszą.
Małgorzata Jarocińska jest historykiem, wiele lat pracowała jako nauczycielka. Swoje gawędy historyczne adresuje zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W swoim gawędziarskim repertuarze ma m.in. opowieści o tym, jak w dawnej Polsce obchodzono Wielkanoc i Boże Narodzenie, o kluczowych wydarzeniach historycznych, takich jak uchwalenie Konstytucji 3 maja, powstaniu listopadowym, styczniowym, poświęca też gawędy ważnym postaciom.
Czytaj także: Na dźwięk fortepianu najpierw płakał, potem się śmiał. Gawęda o Chopinie [ZDJĘCIA]