Bez historii nie ma przyszłości. Wmurowano kamień węgielny pod budowę siedziby IPN [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Żeby być dobrym Polakiem i patriotą, trzeba znać swoją historię, znać bohaterów i być dumnym z nich, ale trzeba też znać prawdę - mówił prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN, podczas czwartkowej (5 września) uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę siedziby bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Inne z kategorii
Nowa Wilejka: Miejsce pamięci i duchowości na wschodnich obrzeżach Wilna
Bydgoska siedziba IPN powstaje przy ul. Grudziądzkiej. Inwestycje realizuje grupa budowlana Alstal. W czwartek (5 września) odbyła się na terenie budowy uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego.
Wzięli w niej udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej na czele z zastępcą prezesa Janem Basterem i przewodniczącym Kolegium IPN prof. Wojciechem Polakiem, a także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Boganowicz.
Byli też przedstawiciele wykonawcy inwestycji – Alstal Grupa Budowlana Sp. z o.o. S.K z prezesem zarządu Jarosławem Szczupakiem oraz zaproszeni goście, w tym zastępca prezydenta miasta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Wydarzenie poprowadziła Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy.
– To wielkie wydarzenie i wielkie święto. Nasze działania związane z publikacjami, konferencjami naukowymi, filmami, działaniami edukacyjnymi pokazują wyraźnie, że jesteśmy jedną z najważniejszych, a może wręcz najważniejszą instytucją realizującą mądrą politykę historyczną – mówił Jan Baster.
Wojewoda Bogdanowicz wyraził zadowolenie, że inwestycja w Bydgoszczy doszła do skutku: - Bardzo się cieszę, że ten proces, który rozpoczęliśmy z przedstawicielami IPN, zmierza w dobrym kierunku, czego efekt dzisiaj widzimy. Nie tylko ten budynek jest wynikiem naszej współpracy. Wspólnie realizujemy wiele wartościowych, ważnych inicjatyw historycznych.
W bydgoskiej delegaturze znajdują się ponad trzy kilometry akt. Jednym z historyków, który najmocniej przebadał zasób zbiorów zgromadzonych dokumentów jest prof. Wojciech Polak. - Do realizacji niezwykle ważnych zadań IPN musi mieć odpowiednią bazę materialną, nowoczesne budynki z wyposażeniem, najnowocześniejszą elektroniką – mówił przewodniczący Kolegium IPN. - Tego wymaga współczesność. Dobrze, że taki budynek pojawi się w Bydgoszczy.
Profesor Polak zaznaczył: - Po to żeby być dobrym Polakiem, patriotą, trzeba znać swoją historię, znać bohaterów i być dumnym z nich, ale trzeba też znać prawdę. IPN wykonuje olbrzymią pracę w dziedzinie zabezpieczania archiwaliów, akt, materiałów dotyczących naszej historii w zakresie ich przebadania i edukacji społeczeństwa, także obrony przed kłamstwami na temat wielu aspektów naszej historii płynących z zagranicy.
Do tej pory IPN wynajmuje pomieszczenia od Urzędu Miasta Bydgoszczy. – Ogromnie się cieszę z tej chwili. Za kilkanaście miesięcy znacząco poprawią się warunki naszej pracy. Bydgoska delegatura, największa w Polsce, po prostu potrzebuje tego budynku – mówił Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, któremu podlega bydgoska delegatura.
Nowa siedziba, zaprojektowana została zgodnie z potrzebami Instytutu i będzie w pełni dopasowana do realizacji zadań IPN, od profesjonalnego przechowywania zasobu archiwalnego, po realizację funkcji naukowych i edukacyjnych.
Delegatura pozyska m.in. obszerną powierzchnię wystawienniczo-konferencyjną oraz dobre pomieszczenia na bibliotekę i księgarnię. Dzięki temu znacznie lepiej będzie mogła służyć mieszkańcom miasta Bydgoszczy i całego regionu kujawsko-pomorskiego, zainteresowanym naszymi zbiorami archiwalnymi oraz działaniami związanymi z upowszechnianiem wiedzy historycznej.
– Wyrażamy naszą ogromną radość z powodu budowy tak ważnego obiektu dla naszej społeczności, fundamentu naszego państwa, historii – mówił prezes zarządu firmy Alstal Jarosław Szczupak.
Po przemówieniach odbyło się odczytanie i podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie go w fundament budynku.
Zakończenie prac budowlanych planowane jest na kwiecień 2021 r.
Uroczystości towarzyszyła wystawa IPN „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”.
Po wmurowaniu kamienia węgielnego przedstawiciele IPN udali się na bydgoską Łączkę tj. na cmentarz na ul. Kcyńskiej, gdzie składając wiązanki kwiatów upamiętnili żołnierzy wyklętych.
red (źródło: IPN)
Poniżej galeria zdjęć Anny Kopeć.