Historia 5 mar 2021 | Redaktor
Czarny dom przy ulicy Długiej 35

Najwyraźniej ktoś pozazdrościł urody toruńskiemu hotelowi „Heban” – czarnemu jak smoła z zieloną stolarką. Jego pierwotną, tak nietypową kolorystykę fasady ustalili konserwatorzy w wyniku badań stratygraficznych warstw malarskich.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o obecnym wyglądzie elewacji domu przy ul. Długiej 35 w Bydgoszczy. Ów budynek wzniesiono w latach 1781–1783 i z pewnością oryginalna chromatyka (zapewne o jasnych odcieniach) elewacji odpowiadała ówczesnym tendencjom w architekturze. W 1878 roku wg projektu mistrza murarskiego i ciesielskiego Carla Stampehla dokonano rearanżacji fasady w duchu późnoklasycystycznym.
W bydgoskim Archiwum zachował się projekt Stampehla pokazujący urodę ówczesnych podziałów i detalu architektonicznego z attyką włącznie. Aktualnie po remoncie przeprowadzonym samowolnie dom nie dość, że straszy „czernią” to na dodatek obecnie zrealizowana elewacja budynku znacznie różni się od oryginalnej z 1878 roku.
Szkoda, że nie skorzystano z możliwości (a takie przecież były) odtworzenia jej eleganckiego, przyciągającego oko charakteru. Mamy nadzieję, że elewacja zostanie poddana i to szybko ponownemu remontowi.
Projekt fasady z 1878 r., ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i fotografia współczesna, Piotra Wintera.
 
Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor