Historia 11 gru 2020 | kd
Muzeum Okręgowe odzyskało kolejny obraz Wyczółkowskiego

Fot. Tomasz Koss

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odzyskało kolejną stratę wojenną. Do zbiorów wraca praca graficzna patrona muzeum „Wisła pod Grudziądzem”.

W środę (9 grudnia)  do Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy powrócił obraz Leona Wyczółkowskiego uznany za spalony w 1945 r. w Dębowie.

Obraz zatytułowany "Wisła pod Grudziądzem", którego autorem jest patron bydgoskiego muzeum Leon Wyczółkowski, wykonany został w technice graficznej kredką litograficzną oraz tuszem. Obraz nadal oprawiony jest w przedwojenne passe-partout i posiada oryginalne zaplecki.

Czytaj także: Kossak, Fałat, Mehoffer. Bydgoskie muzeum szuka strat wojennych

Praca przekazana została przez wnuczkę Jakuba Hechlińskiego – znanego w okresie międzywojennym Bydgoszczanina, który prowadził Fabrykę Mebli i Zakład Architektury Wewnętrznej, specjalizujący się w produkcji mebli i aranżacji wnętrz dużych firm oraz jej męża. W kamienicy, w której funkcjonował wyżej wspomniany zakład, we wrześniu 1939 r. Muzeum zdeponowało część dzieł Leona Wyczółkowskiego i Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, celem zabezpieczenia ich przed grabieżą i zniszczeniem - informuje Muzeum Okręgowe.

Pod koniec wojny Niemcy rozpoczęli akcję ukrywania drogocennych przedmiotów,w  tym obrazów w celu uchronienienia ich przed zniszczeniami nadchodzacego frontu. Obraz Wyczółkowskiego trafił do składnicy w Dębowie.

Na podstawie: MOB





kd Autor