Historia 31 sie 2017 | Krzysztof Osiński
Strajki sierpniowe w Bydgoszczy

Strajkujący pracownicy bydgoskiego „Formetu”/ fot. materiały IPN

Mija właśnie kolejna rocznica historycznych strajków sierpniowych z 1980 roku. Uczestniczyli w nich również mieszkańcy naszego regionu, a Bydgoszcz stała się ważnym miejscem ogólnopolskich protestów.

Nieudolne rządy komunistów przyczyniały się do wzrostu niezadowolenia społecznego, co chwilę tłamszonego poprzez represje lub składanie obietnic rychłych reform, które radykalnie zmienią sytuację. Strajki z lata 1980 r. okazały się przysłowiową kroplą, która przelała czarę goryczy. Zapoczątkowany 14 sierpnia strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w obronie Anny Walentynowicz przekształcił się w ogólnopolski protest, który odmienił Polskę i na stałe wpisał się na karty historii.

 

Sytuacja w regionie

Strajki w regionie wybuchły dość szybko, bowiem już 18 sierpnia 1980 roku, zaledwie cztery dni po rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej. Lokalne władze były tym zaskoczone, bowiem z przeprowadzanych analiz wnioskowały, że mają sytuację pod kontrolą i w województwie bydgoskim do żadnych protestów nie dojdzie.Tutejsze protesty były niewątpliwie efektem tego, co działo się na Wybrzeżu, o czym świadczy chociażby to, że pierwsi podjęli strajk pracownicy Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych nr 12 w Gdańsku, delegowani do budowy w okolicach Kamienia Krajeńskiego magistrali węglowej Śląsk–Porty. Było to 18 sierpnia o godzinie 7.00 rano. W godzinach 9.00–11.00 pracę przerwała grupa kilkudziesięciu osób ze Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego „Meblostyl” w Czersku. W południe strajk ogłosili pracownicy Zakładów Teleelektronicznych „Telkom-Telfa” w Bydgoszczy.

Jeszcze tego samego dnia akcję protestacyjną wsparli przedstawiciele kilku kolejnych bydgoskich zakładów pracy, w tym Zakładów Radiowych „Unitra-Eltra” czy Zakładów Transportu „Transmeble”. Nie rozpoczęli oni jednak strajków, a jedynie wywiesili flagi i zgłosili własne postulaty, w pełni pokrywające się z głoszonymi przez innych strajkujących na Wybrzeżu oraz w regionie.

Cały tekst w najnowszym (31.08) numerze Tygodnika Bydgoskiego. Zapraszamy do kiosków!