Tajemnice Borów Tucholskich: Odkryto obozowisko Armii Krajowej z czasów II wojny światowej [GALERIA ZDJĘĆ]
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Odkrycie pozostałości obozowiska oddziału Armii Krajowej „Świerki 101” na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego to niezwykłe wydarzenie, które rzuca nowe światło na działalność partyzantów w Borach Tucholskich podczas II wojny światowej.
Inne z kategorii
Temat ten był przedmiotem konferencji prasowej, która odbyła się 7 stycznia z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich, historyków oraz badaczy.
Historia oddziału „Świerki 101”
Oddział „Świerki 101”, dowodzony przez porucznika Alojzego Bruskiego ps. „Grab”, działał na Pomorzu w czasie niemieckiej okupacji. Był jednym z pierwszych i najbardziej aktywnych bojowo oddziałów Armii Krajowej w Borach Tucholskich. Jego obozowisko zlokalizowano przy północnej granicy województwa, nad Sobińską Strugą. Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć warunki, w jakich działali partyzanci, oraz ich codzienne życie.
W trakcie prac terenowych archeolodzy natrafili na pozostałości pięciu ziemianek, a także osobiste przedmioty partyzantów, broń i inne wyposażenie. Znaleziska te pochodzą z nocy 29 na 30 grudnia 1944 roku, kiedy oddział musiał opuścić obozowisko, uciekając przed zbliżającą się niemiecką obławą.
Znaleziska o historycznym znaczeniu
Wśród odkrytych przedmiotów szczególne zainteresowanie wzbudził włoski medalik z wizerunkiem Świętej Rodziny i Anioła Stróża, który mógł należeć do samego porucznika Bruskiego. Jak wyjaśnił Mateusz Sosnowski, specjalista ds. ochrony krajobrazu we Wdeckim Parku Krajobrazowym, medalik mógł być pamiątką z pielgrzymki i braterskim podarunkiem od księdza, brata Alojzego Bruskiego. Znaleziono również pistolet czeskiej produkcji, który – według archeologa Olafa Popkiewicza – był w przeszłości na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej.
Symboliczne znaczenie odkrycia
Dr Alicja Paczoska-Hauke z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy podkreśliła, że porucznik Bruski był postacią charyzmatyczną, dowódcą nie tylko swojego oddziału, ale także innych grup partyzanckich działających w Borach Tucholskich. Historia jego działalności jest inspiracją dla dalszych badań i popularyzacji wiedzy o losach polskiego podziemia niepodległościowego.
Odkrycia w Wdeckim Parku Krajobrazowym
Odkrycie obozowiska „Świerki 101” to kolejny przykład bogatej historii Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Wcześniejsze znaleziska obejmują między innymi pozostałości gockiej osady z IV wieku oraz samotną mogiłę niemieckiego żołnierza z lutego 1945 roku. Park, zarządzany przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, jest miejscem licznych badań archeologicznych i historycznych.
Przyszłość znalezisk
Władze województwa planują rekonstrukcję obozowiska i włączenie go do ścieżki edukacyjnej poświęconej Armii Krajowej w Borach Tucholskich. Dzięki temu szlak partyzancki zyska nowy wymiar, stając się ważnym punktem na mapie edukacji historycznej w regionie.
Wdecki Park Krajobrazowy pozostaje miejscem, gdzie historia wciąż odkrywa swoje tajemnice, a zaangażowanie lokalnych badaczy i pasjonatów pozwala na ich zachowanie dla przyszłych pokoleń.