Uczcili pamięć Zbigniewa Rostka [WIDEO]
fot. Bydgoscy Patrioci
95. rocznica urodzin Zbigniewa Rostka była dla Bydgoskich Patriotów kolejną okazją do oddania hołdu temu niezwykłemu człowiekowi. Jak co roku, 10 stycznia na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, na tak zwanej „Bydgoskiej Łączce”, zebrały się tłumy, by uczcić pamięć Bohatera. Dzięki działalności Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci, które pielęgnuje pamięć o Rostku, wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Inne z kategorii
Odkrycie skarbu z Bydgoszczy – fascynujący wykład w MOB [MIASTO SKARBÓW]
Popularyzują wiedzę o Armii Krajowej. Historycy uhonorowani
Zbigniew Rostek „Piotr” – Bohater, który walczył o Wolną Polskę
10 stycznia 1930 roku we Lwowie przyszedł na świat Zbigniew Rostek, ps. „Piotr”. Jego życie, choć krótkie, stało się symbolem niezłomności i walki o wolność ojczyzny. Zginął w wieku zaledwie 22 lat, zamordowany przez komunistycznych oprawców, którzy chcieli zdusić marzenia o Wolnej Polsce. Marzenia te, choć brutalnie przerwane, przetrwały – zrodziły się na nowo w sercach kolejnych pokoleń.
Przywrócenie pamięci o Zbigniewie Rostku
Przez wiele lat miejsce spoczynku Rostka pozostawało nieznane. Jego szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej i profesora Krzysztofa Szwagrzyka. Prace badawcze, w tym analizy genetyczne, potwierdziły, że odnalezione kości i przestrzelona czaszka należą do „Piotra”. Wreszcie, 27 września 2021 roku, Zbigniew Rostek spoczął z honorami w panteonie Żołnierzy Wyklętych na „Bydgoskiej Łączce”.
W tym wyjątkowym miejscu, w otoczeniu innych bohaterów, jego grób stał się symbolem walki o wolność i sprzeciwu wobec komunistycznej tyranii.
Uroczystości ku czci Bohatera
Tegoroczne obchody rozpoczął prezes Stowarzyszenia Bydgoscy Patrioci, Tomasz Kłopocki, który powitał zgromadzonych i podziękował za obecność. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się modlitwą Narodowych Sił Zbrojnych, której słowa głęboko poruszają serca uczestników.
Następnie przedstawiono sylwetkę Zbigniewa Rostka – od wywózki na roboty przymusowe przez niemieckiego okupanta, przez działalność wywiadowczą w strefie amerykańskiej, aż po konspirację, aresztowanie, brutalny proces i tragiczną śmierć. Tomasz Kłopocki przypomniał także, dlaczego Stowarzyszenie przyjęło „Piotra” za swojego patrona.
Podczas obchodów nie zabrakło symbolicznych akcentów. Wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito” wybrzmiał w ciszy, a jego słowa: „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach” wydawały się idealnym opisem niezłomnej postawy Rostka.
Momentem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w świetle czerwonych rac, które rozświetliły wieczorne niebo. Kwiaty i znicze złożone na grobie Rostka były wyrazem wdzięczności i pamięci. W tle rozbrzmiewały dźwięki trąbki grającej „Śpij Kolego” oraz utworu zespołu Forteca „Kto dziś upomni się o Pamięć”.
Nie tylko Rostek – pamięć o innych Bohaterach
Po uroczystości uczestnicy zamontowali dwie nowe tabliczki z portretami innych bohaterów – Danuty Siedzikówny „Inki” i Jerzego Gadzinowskiego „Szarego”. Te symbole są dowodem na to, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żyje i jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.
Cześć Ich Pamięci!
Dzięki takim inicjatywom jak te organizowane przez Bydgoskich Patriotów, historia Zbigniewa Rostka i innych niezłomnych bohaterów pozostaje żywa. Ich walka, poświęcenie i niezłomna postawa są inspiracją dla współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków. Cześć Ich Pamięci!
Źródło - Bydgoscy Patrioci