Historia 17 mar 2021 | Krzysztof Drozdowski
Wielka powódź w Bydgoszczy [KARTKA Z KALENDARZA]

fot. Maciej Kulesza

17 marca 1888 roku Bydgoszcz nawiedziła wielka woda. Do dziś w mieście możemy znaleźć pozostałości po tych wydarzeniach w postaci pamiątkowych tabliczek.

Bydgoszcz w swojej historii przeżyła kilka dużych powodzi. Jednakże ta z 1888 roku odcisnęła na mieszkańcach największe piętno. Woda wdzierała się niemal wszędzie, a jej spiętrzenie było spowodowane rozmrażającą się pokrywą lodową. 

Woda z Brdy wdarła się do budynku pocztowego przy ul. jagiellońskiej oraz Miejskiego Gimnazjum Realnego przy ul. Grodzkiej. Pomimo wysiłków żołnierzy całkowicie zalana została Wyspa Młyńska.

Z wielką wodą, jak mówiono ówcześnie o tej powodzi walczono aż do 10 kwietnia. 

Do dziś w mieście można odnaleźć pamiątkowe tabliczki informujące o wysokości wody. Takowe znajdziemy na jednym z filarów mostu kolejowego od ul. Unii Lubelskiej. Kolejna jest umieszczona w awanporcie dolnym przy Śluzie Miejskiej od ulicy Marcinkowskiego.

Znane są jeszcze dwie tabliczki z datą 2 kwietnia 1888 roku. jedną znajdziemy na murach Młynów Rothera a drugą na północnej elewacji byłej Kaszarni, a obecnie Elektrowni Kujawskiej na Wyspie Młyńskiej.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.