Katolicka Bydgoszcz 5 lis 07:49 | mk
Biskup Włodarczyk poświęcił ogrzewalnię w Bazylice

fot. Marcin Jarzembowski/diecezja.bydgoszcz.pl

Modlitwa i spotkanie z osobami bezdomnymi, zakonnikami i wolontariuszami były częścią wizyty ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo. Biskup poświęcił otwartą w październiku ogrzewalnię „U Miecia”.

W ubiegłym sezonie jesienno-zimowym funkcję ogrzewalni pełniła dawna Kaplica Akademicka. W tym roku przeprowadzono przebudowę, która pozwoliła dostosować na ten cel pomieszczenia z tyłu lewego skrzydła kościoła. Powstały tu sale noclegowe, łaźnie i pralnia.

Ogrzewalnia, którą nazwano „U Miecia” na cześć śp. ks. Mieczysława Kozłowskiego, dawnego proboszcza parafii, jest czynna od 18 października. Nowo otwarte miejsce pobłogosławił ks. bp Krzysztof Włodarczyk. – Życzę wszystkim, którzy znaleźli się pod tym dachem, regeneracji sił i odkrywania godności dziecka Bożego. Wszyscy jesteśmy przez Niego kochani bezinteresowną miłością – mówił. Dziękował także prowadzącym to miejsce Księżom Misjonarzom. Podczas spotkania przy stole rozmawiał z osobami bezdomnymi, zakonnikami i wolontariuszami.

Ogrzewalnia to projekt nowy, ale już od lat codziennie w Bazylice, z inicjatywy Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłosierdzia im. Św. Wincentego à Paulo, wydawane są posiłki dla osób bezdomnych i ubogich. Od czasu pandemii akcja przeniosła się przed kościół – posiłek można otrzymać w dni powszednie od godz. 16.00. Wydawane są także ciepłe ubrania, buty.

Na nocleg do ogrzewalni można zgłaszać się codziennie, od ok. 17.00; jest czynna do rana. Jedynym warunkiem, jakie muszą spełnić osoby chcące otrzymać nocleg, jest trzeźwość.

Dyżury w ogrzewalni pełnią brat Piotr – terapeuta, wolontariusze akcji „Bazylika Pomaga”, członkowie Młodzieży Misjonarskiej, a także osoby, które wyszły z bezdomności.

Zdjęcia: Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

mk Autor