Katolicka Bydgoszcz 25 lip 09:02 | mk
Bydgoscy pielgrzymi w drodze na Jasną Górę. Modlili się w Licheniu

fot. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”/Facebook

Niedziela (24 lipca) była czwartym dniem wędrówki uczestników Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej na Jasną Górę. Tego dnia w południe wzięli udział w Eucharystii w Sanktuarium Matki Licheńskiej.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Pątnicy wyruszyli na szlak w czwartek (21 lipca) po Mszy św. w katedrze bydgoskiej. W niedzielę w połowie czwartego dnia wędrówki dotarli do jednego z najliczniej odwiedzanych polskich sanktuariów maryjnych – Bazyliki Licheńskiej, gdzie uczestniczyli we Mszy świętej. Na tę Eucharystię zapraszali także wszystkich  przyjaciół, sympatyków bydgoskiej pielgrzymki, mających możliwość dojechać do Lichenia. – Wspaniale będzie Was zobaczyć, razem uklęknąć, spędzić wspólnie czas na modlitwie, a potem chwilę odpocząć, nabierając sił do dalszej drogi – zachęcali organizatorzy pielgrzymki.

Bydgoska pielgrzymka diecezjalna odbywa się już po raz osiemnasty. W tym roku pątnicywędrują w formie tradycyjnej, w wybranej przez siebie jednej z jedenastu grup. Siedem wyruszyło z parafii z Bydgoszczy, pozostałe z Górki Klasztornej, Sępólna Krajeńskiego, Szubina i Nakła nad Notecią.

Kierownik ks. Krzysztof Klóska podkreśla, że pielgrzymka jest czasem rekolekcji w drodze: każdy uczestnik poddany jest pewnego rodzaju próbie fizycznej, ale i duchowej. – Idziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nas, bliskich oraz spraw, którymi na co dzień żyjemy. Jak apostołowie niesiemy Ewangelię również tam, gdzie Bożej obecności jest wciąż za mało – tłumaczył.

Pątnicy wyruszający z Bydgoszczy pokonają łącznie ponad 300 km (dziennie ok. 30), modlitwie każdego dnia towarzyszy, poza osobistymi intencjami pielgrzymów, inna intencja wspólna. Na Jasną Górę dotrą w niedzielę (31 lipca). Wejście grup diecezji bydgoskiej na Wały Jasnogórskie zaplanowano na godz. 11.30, a o 12.30 ks. bp Krzysztof Włodarczyk będzie przewodniczyć Mszy świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej. O godz. 18.00 odbędzie się droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski, którego rozważanie również poprowadzi bp Włodarczyk.

Zdjęcia Grupy Przezroczystej - Akademickiej, fot. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”/Facebook

mk Autor