Katolicka Bydgoszcz 15 sie 2022 | mk
Święto Wojska Polskiego. Uroczysta Msza święta w kościele garnizonowym

fot. Marcin Jarzembowski/diecezja.bydgoszcz

– Kiedy obywatele nie służą Ojczyźnie, wówczas ją zdradzają – mówił 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP i Święto Wojska Polskiego, bp Krzysztof Włodarczyk. Mieszkańcy i żołnierze uczestniczyli we Mszy świętej w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Bydgoszczy.

Uroczystość obchodzona tego dnia nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. – W tych wieńcach i bukietach zamknięte są serca miłujące ziemię. Przynoszone są, by wyrazić dziękczynienie za chleb, którego nie ma na miejscach powodzi, klęsk czy w rejonach konfliktów zbrojnych – mówił ks. biskup.

fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. –  Dla Polaków czytelnym znakiem jest zbieżność uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze wspaniałym zwycięstwem Polski nad Rosją Sowiecką w 1920 roku – nazywanym „Cudem nad Wisłą”. Czy wydarzenia sprzed 102 lat czegoś nas nauczyły, czy tylko w trudnym czasie pamiętamy o Ojczyźnie? – pytał ks. bp, cytując słowa kard. bł. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego z udziałem władz rządowych i samorządowych odbyły się w piątek (12 sierpnia) w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. 15 sierpnia bezpłatnie można było zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.   

Na podstawie komunikatu Marcina Jarzembowskiego na diecezja.bydgoszcz.pl, inne

 

mk Autor