Katolicka Bydgoszcz 28 wrz 2022 | mk
W Bazylice poświęcono ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu [RELACJA, ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W niedzielę (25 września) parafia pw. św. Wincentego à Paulo świętowała odpust z okazji uroczystości swojego patrona. Podczas sumy odpustowej poświęcono nowo powstały ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu, dedykowany Matce Bożej od Cudownego Medalika oraz świętym Rodzin Wincentyńskiej.

Wspomnienie założyciela Zgromadzenia Misji, św. Wincentego à Paulo, obchodzone jest 27 września, odpust przełożono jednak na niedzielę (25 września). Uroczystościom odpustowym przewodniczył wizytator polskiej prowincji zgromadzenia, ks. Paweł Holc CM.

– Człowiek potrzebuje wiary, owszem, ale potrzebuje też chleba, pracy, w której się realizuje, miłości, poczucia bycia kochanym. I to całościowe spojrzenie na człowieka było szczególnie bliskie św. Wincentemu à Paulo, naszemu patronowi – mówił kapłan. Przypomniał, że patron parafii jest założycielem m.in. zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia (szarytek). – Wokół ducha św. Wincentego à Paulo i jego osoby tworzymy wspólnotę, która pragnie widzieć człowieka i jego potrzeby całościowo i dlatego chcę wyrazić moją ogromną radość, a zarazem podziękować i pogratulować Wam, że przy bydgoskiej Bazylice tak wiele dzieje się z myślą o człowieku – podkreślił, nawiązując do akcji „Bazylika pomaga” czy powstałej w ubiegłym roku ogrzewalni. – Te wszystkie inicjatywy rodzą się serca Chrystusowej ewangelii odczytanej przez św. Wincentego à Paulo – mówił. Przywołał też słowa patrona: „Miłości nie da się pogodzić z próżniactwem. Ona skłania nas do zabiegania o zbawienie bliźnich i do szukania pociechy dla nich”. – Miłość to nie tylko słowa, zapewnienia, dobre intencje. Miłość to  przede wszystkim działanie – zaznaczył wizytator.

Podczas Mszy św. odpustowej poświęcono ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Jak tłumaczył wcześniej proboszcz parafii, ks. Sławomir Bar CM, to odpowiedź na potrzeby osób modlących się w Bazylice. – Ludzie chcą się poopalać przed Najświętszym Sakramentem, nabierając blasku i koloru świętości – powiedział podczas uroczystości.

Ołtarz adoracji powstał w lewej wnęce kościoła, jest dedykowany Najświętszej Maryi Pannie Objawiającej Cudowny Medalik oraz świętym i błogosławionym Rodziny Wincentyńskiej – ich relikwie znajdują się poniżej mensy ołtarzowej. Ksiądz Holc przypomniał, że Cudowny Medalik został przekazany siostrze miłosierdzia, św. Katarzynie Labouré, podczas objawień Maryi w kaplicy na Rue de Bac w Paryżu w 1830 roku. W przyszłości w ołtarzu adoracji ma znaleźć się wierna kopia  figury Maryi właśnie z tej kaplicy.

Po Mszy świętej odbył się festyn, podczas którego prezentowały się wspólnoty działające w parafii; w ramach drzwi otwartych można było także zajrzeć do pomieszczeń ogrzewalni „U Miecia”. Wystąpił również zespół gospel „Jedyna Nadzieja”.

Więcej o wspólnotach działających przy Bazylice czytaj tutaj.

Adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w Bazylice od 8.30 do godz. 18.00.

Zdjęcia: Anna Kopeć. Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor