Katolicka Bydgoszcz 25 lip 15:40 | mk
Wspomnienie św. Krzysztofa. Przed kościołami święcone są pojazdy [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W kalendarzu liturgicznym lipca Kościół obchodzi wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. W wielu parafiach odbyło się tradycyjne błogosławieństwo kierowców oraz pojazdów.

25 lipca to nie tylko liturgiczne wspomnienie świętego, ale także Dzień Bezpiecznego Kierowcy, ogłoszony z inicjatywy Krajowego Duszpasterza Kierowców ks. dr. Mariana Midury, Krzysztofa Hołowczyca i Fundacji Kierowca Bezpieczny. Organizatorzy Dnia apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, która pozwoli bezpiecznie podróżować.

Święceniu pojazdów oraz modlitwie w intencji kierowców tego dnia organizowane są akcje profilaktyczne z udziałem policji. Ich celem jest „bezpośrednie wpływanie na świadomość komunikacyjną społeczeństwa, a także propagowanie trzeźwej i bezpiecznej jazdy” – czytamy na stronie KDK. – Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! – pisze ks. Midura.

Prosi także by zdecydowanie reagować, kiedy widzimy osobę, która po alkoholu chce usiąść za kierownicą. –Trzeba tego człowieka powstrzymać! Kierujmy się miłością na drogach! – apeluje.

Imię „Krzysztof” pochodzi od greckiego „Christophoros” – „niosący Chrystusa”. Święty pochodził z Azji Mniejszej, poniósł męczeńską śmierć ok. 250 roku. Według legend pomagał pielgrzymom, przenosząc ich przez rzekę. Miał zapaść się w dno rzeki, pod ciężarem Dzieciątka Jezus, które niósł na barkach. Powiedziało Ono wówczas: „Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz, pomagając innym”.

mk Autor