110 dni do końca naprawy mostu Uniwersyteckiego. Prace w toku [WIDEO]
fot. Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
Drogowcy informują o postępach naprawy mostu Uniwersyteckiego. – Po uzgodnieniu dokumentacji z ZDMiKP oraz niezależnymi ekspertami, kontynuowane są dalsze działania terenowe – przekazują. Wykonawca robót, firma Kormost, zgodnie z umową ma jeszcze 110 dni, by zakończyć prace.
Inne z kategorii
Planowane zmiany w komunikacji miejskiej w listopadzie
Autobusy wracają na plac Kościeleckich
Spółka opracowała projekt wzmocnienia węzłów mostu. Właściwe roboty rozpoczęły się w połowie września. – Sama naprawa, w szczególności operacje na węzłach mocujących wanty, są bardzo skomplikowane i prowadzone przy częściowo odprężonych linach (…). Po zakończeniu naprawy mocowań, wanty zostaną ponownie napięte do wymaganych parametrów – czytamy na stronie Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
Drogowcy podkreślają, że proces przebiega „w specjalnym reżimie technologicznym”, ze względu na oddziaływanie spawania – niezbędnego do mocowania dodatkowych blach w węzłach – na elementy stalowe konstrukcji.
W dalszym etapie Kormost ma również zaprojektować i wykonać próbne obciążenia obiektu. Dopiero po wykonaniu prób most zostanie ponownie otwarty dla ruchu.
Zarząd Dróg opublikował film dokumentujący postępy prac naprawczych.
Zgodnie z umową, Kromost po zakończeniu naprawy zdemontuje tymczasowe podpory i uporządkuje teren. Drogowcy powierzyli firmie również naprawę systemu monitoringu want: „ Wykonawca zoptymalizuje do obecnych standardów system monitoringu obiektu oraz dokona niezbędnych prac w rejonie podpór skrajnych od strony Dworca PKS-u (w zakresie łożyska mostu)” – przekazują.
Podkreślają też, że prace prowadzone są „sprawnie i zgodnie z harmonogramem”. Naprawa pochłonie 6,3 mln złotych.
Most został zamknięty 29 stycznia, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metody naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego – biura, w którym powstał projekt obiektu – stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.
Więcej czytaj:
Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy
Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego