Komunikacja 14 paź 13:12 | mk
110 dni do końca naprawy mostu Uniwersyteckiego. Prace w toku [WIDEO]

fot. Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy

Drogowcy informują o postępach naprawy mostu Uniwersyteckiego.  – Po uzgodnieniu dokumentacji z ZDMiKP oraz niezależnymi ekspertami, kontynuowane są dalsze działania terenowe – przekazują. Wykonawca robót, firma Kormost, zgodnie z umową ma jeszcze 110 dni, by zakończyć prace.

Spółka opracowała projekt wzmocnienia węzłów mostu. Właściwe roboty rozpoczęły się w połowie września. – Sama naprawa, w szczególności operacje na węzłach mocujących wanty, są bardzo skomplikowane i prowadzone przy częściowo odprężonych linach (…). Po zakończeniu naprawy mocowań, wanty zostaną ponownie napięte do wymaganych parametrów – czytamy na stronie Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

 

fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Drogowcy podkreślają, że proces przebiega „w specjalnym reżimie technologicznym”, ze względu na oddziaływanie spawania – niezbędnego do mocowania dodatkowych blach w węzłach – na elementy stalowe konstrukcji.

W dalszym etapie Kormost ma również zaprojektować i wykonać próbne obciążenia obiektu. Dopiero po wykonaniu prób most zostanie ponownie otwarty dla ruchu.

Zarząd Dróg opublikował film dokumentujący postępy prac naprawczych.

Zgodnie z umową, Kromost po zakończeniu naprawy zdemontuje tymczasowe podpory i uporządkuje teren. Drogowcy powierzyli firmie również naprawę systemu monitoringu want: „ Wykonawca zoptymalizuje do obecnych standardów system monitoringu obiektu oraz dokona niezbędnych prac w rejonie podpór skrajnych od strony Dworca PKS-u (w zakresie łożyska mostu)” – przekazują.

Podkreślają też, że prace prowadzone są „sprawnie i zgodnie z harmonogramem”. Naprawa pochłonie 6,3 mln złotych.

Most został zamknięty 29 stycznia, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metody naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego – biura, w którym powstał projekt obiektu – stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.

Więcej czytaj:

Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy

Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego

mk Autor