Komunikacja 29 lip 2019 | Redaktor
Przy dworcu głównym można już ładować pojazdy elektryczne [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Na parkingu przy dworcu Bydgoszcz Główna otwarto stację ładowania pojazdów elektrycznych - ecoMOTO. Jest to innowacyjny projekt, realizowany przez PKP S.A. we współpracy z Kolejowymi Zakładami w Bydgoszczy oraz PKP Telkol.

fot. Anna Kopeć

- Największą radością i dumą napawa to, że dostawcą tego sprzętu są Bydgoskie Kolejowe Zakłady Łączności - powiedział Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski. - To kolejny krok odzyskiwania przez PKP dobrego wizerunku - dodał.

Bydgoskie Kolejowe Zakłady są producentem i dostawcą stacji ładowania, które są instalowane przy polskich dworcach. - Stacja ecoMOTO to kolejna odsłona realizacji naszej strategi w kierunku elektromobilności - powiedział Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A. Docelowo projekt ma dotyczyć wszystkich dworców klasy premium i wszystkich dworców znajdujących się w miastach wojewódzkich. Dodatkowym celem jest uruchamianie nowych usług związanych z carsharingiem, czyli połączenia transportu kolejowego tzw. kwestii intermodalności przewozu osób z usługami oferowanymi przez transport drogowy elektryczny, zamykający całą usługę transportu w jednej ofercie dla klienta.

fot. Anna Kopeć

Dworzec w Bydgoszczy to ósma stacja ecoMoto w całej Polsce. Pierwsze otwarto w listopadzie 2018 roku w Katowicach, Katowicach Ligocie, Częstochowie oraz Gliwicach. Kolejne w lipcu tego roku przy dworcu Wrocław Główny, Opole Główne oraz Warszawa Wschodnia. Łącznie w pierwszym etapie projektu powstanie dziesięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Następne dwie zostaną otwarte przy dworcu Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdynia Główna. 

Każda stacja ecoMOTO posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zebezpieczeń. Miejsca postojowe, gdzie można postawić samochód do ładowania są pomalowane na zielono. EcoMOTO jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Do jej uruchomienia nie trzeba rejestrować się w żadnym systemie ani posiadać specjalnej karty. Co więcej, co najmniej do końca października ładowanie jest całkowicie darmowe. Po zakończeniu okresu promocyjnego za usługę będzie można wygodnie zapłacić kartą płatniczą.

fot. Anna Kopeć

- Jest to stacja, która spełnia wszystkie wymogi techniczne, posiada odpowiednie certyfikaty niezbędne do użytkowania. Na dziś wszyscy dotychczasowi użytkownicy są zadowoleni - mówił Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności sp. z o.o.

Wszyscy użytkownicy, którzy chcą ocenić intuicyjność obsługi stacji, jej dostępność, szybkość ładowania oraz widoczność i oznakowanie miejsc parkingowych przy stacji, mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanym badaniu satysfakcji. Ankietę można wypełnić za pomocą urządzeń mobilnych po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na stacji ładowania.

fot. Anna Kopeć

Źródło: PKP (oprac. red)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor