Wykonawca naprawy mostu Uniwersyteckiego wybrany
most Uniwersytecki/fot. Anna Kopeć
Bydgoska spółka KORMOST, która odpowiadała za tymczasowe podparcie mostu Uniwersyteckiego, dokona również jego naprawy. W środę (23 czerwca) drogowcy poinformowali o wynikach przetargu na zaprojektowanie i zrealizowanie wzmocnienia obiektu.
Inne z kategorii
Planowane zmiany w komunikacji miejskiej w listopadzie
Autobusy wracają na plac Kościeleckich
Swoje oferty w postępowaniu złożyło pięć firm. Pod uwagę brane były cena (60 proc.) i termin wykonania prac (40 proc.). Zwyciężyła bydgoska firma KORMOST, która wcześniej zamontowała tymczasowe podpory mostu.
Teraz będzie musiała zaprojektować i zrealizować wzmocnienia wszystkich węzłów mocujących wanty do przęsła Mostu Uniwersyteckiego. Projekt ma zostać wykonany w oparciu o materiały przekazane przez Zarząd Dróg I Komunikacji Miejskiej w Bydgoszczy, szczególnie o koncepcję autora ekspertyzy, prof. Krzysztofa Żółtowskiego.
Montaż tymczasowych podpór, kwiecień 2021 roku/fot. Anna Kopeć
– Zadaniem wzmocnienia jest przejęcie sił z want w sposób doprowadzający obiekt do pełnej zgodności z założeniami projektowymi, wymaganiami aktualnych przepisów i Polskich Norm tak, by po wzmocnieniu, obiekt miał pełną nośność i pełne walory funkcjonalno-użytkowe – informowali drogowcy w ogłoszeniu o zamówieniu.
KORMOST będze miał również zaprojektować i wykonać próbne obciążenia obiektu, zdemontować tymczasowe podpory i uporządkować teren po zakończeniu prac.
Realizację zamówienia firma wyceniła na 6 267 772,5 zł; zadeklarowała półroczny termin wykonania.
Montaż tymczasowych podpór, kwiecień 2021 roku/fot. Anna Kopeć
Doraźne podparcie, mające umożliwić przystąpienie do właściwej naprawy, kosztowało 1,8 mln złotych.
Czytaj także:
Od 6,3 mln zł do blisko 18,5 mln zł za naprawę mostu Uniwersyteckiego. ZDMiKP otworzył oferty
Most został zamknięty 29 stycznia, po tym, jak ZDMiKP otrzymał ekspertyzę alarmującą, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Stan mostu, decyzja o jego zamknięciu oraz metedy naprawy były następnie przedmiotem polemiki z wykładowcami Politechniki Gdańskiej, którzy na zlecenie Transprojektu Gdańskiego - biura, w którym powstał projekt obiektu - stworzyli koreferat do ekspertyzy prof. Żółtowskiego, a następnie własną ekspertyzę.
Więcej czytaj:
Zamknięcie i podpory mostu Uniwersyteckiego niepotrzebne? Tak twierdzą autorzy nowej ekspertyzy
Walka na opinie w sprawie mostu Uniwersyteckiego. Wpłynął komentarz prof. Żółtowskiego