Kultura 6 lip 09:04 | Redaktor
Bydgoski skarb w jednej książce [BYDGOSZCZ MIASTO SKARBÓW]

Z satysfakcją informujemy, że właśnie ukazała się książka poświęcona Skarbowi Bydgoskiemu. Na ponad 300 stronach przedstawiono wszystkie zabytki, z których składa się to wyjątkowe znalezisko – informuje Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

W mediach społecznościowych MOB pisze:

Znajdziecie tam dokładne opisy 630 obiektów, w tym ich określenie w świetle najnowszej wiedzy, metrologię, literaturę, a nawet numery inwentarza polowego nadane w trakcie eksploracji w dniu znalezienia. Jest to zasób wiedzy, który pozwala nie tylko zrozumieć Skarb, ale też samodzielnie podjąć jego badania. Oczywiście, autorzy przedstawiają historię Skarbu i wiedzę, jaką dotychczas udało się pozyskać na jego temat.

Wątek badawczy jest bardzo ważną częścią tej publikacji, ale autorzy pomyśleli o wszystkich odbiorcach. Pokazują niezwykłą historię jego ukrycia i odkrycia oraz kontekst kulturowy powstania i użytkowania tych przedmiotów. To obraz świata sprzed wieków, który bardzo różni się od naszego, a jednocześnie ma z nim wiele wspólnego. Możecie poznać też poezję napisów w różnych językach i wiele małych dzieł sztuki-wytworów dawnych złotników i mincerzy.

Książka jest efektem pracy zespołu utworzonego i koordynowanego przez nasze Muzeum. Tekst napisali Jarosław Kozłowski i Krzysztof Jarzęcki, fotografie wykonał Wojciech Woźniak, opracowanie graficzne, skład i przygotowanie do druku to dzieło Ewy Widackiej-Matoszko. Zobaczycie też efekty benedyktyńskiej pracy konserwatorów, inwentaryzatorów i innych osób oraz specjalistów z zewnątrz, których zachwycił Skarb Bydgoski.

Nam książka bardzo się podoba. Mamy nadzieję, że spełni również Wasze oczekiwania! Publikację zakupicie w oddziałach MOB oraz na naszej stronie: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/towary/skarb-bydgoski-2024-cena-129-00-iksoris-id-1100-t224.html

Przypomnijmy, że już kilka lat temu Tygodnik Bydgoski apelował, aby hasłem promocyjnym miasta stał się slogan: Bydgoszcz-Miasto Skarbów. Więcj o tym tutaj.

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor