Kultura 21 sie 2020 | mk
Centrum Camerimage w Toruniu coraz bliżej. Projekt przyjęty

fot. Anna Kopeć, archiwum

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt uchwały w sprawie budowy filmowego centrum w Toruniu. Budowa pochłonie łącznie 600 milionów złotych.

O decyzji członków Komitetu Stałego RM w czwartek (20 sierpnia) poinformowala wiceminister rodziny, Iwona Michałek.

Dziś Członkowie Stałego Komitetu Rady Ministrów, którego jestem częścią, przyjęli projekt uchwały RM w sprawie ustanowienia wieloletn programu pod nazwą „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE” w Toruniu – napisała na Facebooku.

Jak podaje posłanka, inwestycja ma zostać sfinalizowana do 2025 roku. Pochłonie łącznie 600 mln złotych, z czego 400 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa.

Obiekt powstanie na działce miasta (pow. 2 ha), między Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” a Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE to nie tylko wzmocnienie polskiego potencjału filmowego, ale także wzrost atrakcyjności polskiego rynku i przyciągnięcie filmowców z całego świata – napisała Michałek. – Piękna inicjatywa, korzystna dla regionu i całej Polski, ponieważ jest to festiwal filmowy znany i znakomicie oceniany przez całe środowisko filmowe na całym świecie.

 

Umowa na budowę Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu, jako wspólnej instytucji państwa, miasta Torunia i Fundacji Tumult, została podpisana 6 lipca 2020 roku. 

Marek Żydowicz, twórca i dyrektor Festiwalu Filmowego Camerimage, o utworzenie całorocznego centrum festiwalowego zabiegał od lat. Z powodu konfliktu w sprawach lokalowych festiwal został przeniesiony z Torunia (1993-1999) do Łodzi (2000-2009), a następnie z Torunia do Bydgoszczy (2010-2018). Na skutek braku porozumienia z władzami Bydgoszczy festiwal w 2019 roku wrócił do macierzystego miasta.

mk Autor