Kultura 8 sie 2019 | Redaktor
„Chciałam stworzyć z tatą duet”. Córka Sulimy-Kamińskiego ilustruje jego teksty

Elżbieta Kamińska-Zielińska/fot. Anna Kopeć

„Okruchy pamięci” - pod takim tytułem ukaże się zbiór felietonów Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Książka dziś (8 sierpnia) schodzi z bębna drukarskiego.

To już kolejna inicjatywa wydawnicza Elżbiety Kamińskiej-Zielińskiej. Grafiki do „Okruchów pamięci”, podobnie jak do wznowienia najbardziej znanej książki ojca, „Mostu Królowej Jadwigi”, przygotowała sama. – To mój mały wkład do twórczości taty – mówi.

Dodaje, że poprzez ilustracje, a także e-booki i audiobooki, bo „Most” udało się w takich formach wydać, chce trafić głównie do młodzieży.

Tym razem publikuje felietony, które pierwotnie były drukowane w „Dzienniku Wieczornym”. Następnie część z nich – w wersji poszerzonej, zmodyfikowanej – znalazła się właśnie na kartach „Mostu”.

fot. Anna Kopeć

Dzięki stypendium miejskim oraz wsparciu z urzędu marszałkowskiego, wydanych zostało 500 egzemplarzy „Okruchów pamięci”. Promocja książki odbędzie się 21 września, dzień po urodzinach pisarza, o godz. 17.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (plac Kościeleckich 6). Uroczystość będzie miała charakter wspomnieniowy. Fragmenty felietonów czytać będą wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz związany z Teatrem im. Wilama Horzycy aktor Łukasz Ignasiński. Nie zabraknie też tortu i muzyki. Całośc poprowadzi redaktor Urszula Guźlecka.

Pisarz i radiowiec Jerzy Sulima-Kamiński żył w latach 1928–2002. Bydgoska trylogia „Most Królowej Jadwigi” obejmowała trzy cezury czasowe w dziejach miasta: późne lata 30. aż do wybuchu II wojny światowej, okres okupacji niemieckiej i lata powojenne, po rok 1951.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor